Quantcast
< sekcia Zahraničie

Českom sa v noci prehnali silné búrky, výstraha platí aj v pondelok

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje tiež pred povodňami - pre veľkú časť ČR platí povodňová bdelosť; v častiach Plzenského kraja bola vyhlásená povodňová pohotovosť.

Praha 26. júla (TASR) - Českou republikou sa v noci na pondelok prehnali veľmi silné búrky, ktoré za sebou na mnohých miestach zanechali škody. Hasiči vyrážali k stovkám prípadov. Meteorológovia v nedeľu večer aktualizovali výstrahu a silné búrky potrápia ČR aj v pondelok. Informovala o tom webová stránka televíznej stanice Nova.

Výstraha s vysokým stupňom nebezpečenstva pred veľmi silnými búrkami začne platiť v pondelok na poludnie v častiach Juhočeského kraja, v celom Kraji Vysočina, Juhomoravskom kraji a tiež Zlínskom kraji.

Pre Prahu, Stredočeský kraj, časti Juhočeského kraja, Úsťanský kraj, Liberecký kraj, Královohradecký kraj a Pardubický kraj začne od 12.00 h platiť výstraha s nízkym stupňom nebezpečenstva. Popoludní sa varovanie rozšíri tiež na Olomoucký a Moravskosliezsky kraj. Búrky by Česko mali sužovať do noci na utorok.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje tiež pred povodňami - pre veľkú časť ČR platí povodňová bdelosť; v častiach Plzenského kraja bola vyhlásená povodňová pohotovosť.

Silné búrky sa prehnali Českom už v nedeľu a v noci na pondelok. Počas noci vyrážali napríklad hasiči Juhomoravského kraja ku 103 udalostiam. V 53 prípadoch išlo o odstraňovanie polámaných a popadaných stromov, dopĺňa spravodajský server tn.nova.cz.

V Pardubickom kraji v noci hasiči vyrazili k požiaru chatky v obci Kerhartice. Požiar podľa hasičov s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobil blesk pri búrke.

V Zlínskom kraji hasiči zasahovali celkovo deväťkrát v súvislosti s odstraňovaním popadaných stromov a odčerpávaním vody.