Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Cesta Santu Clausa zo Stredomoria na Severný pól bola spletitá

Santa Claus rozdáva darčeky. Foto: TASR/AP

Santa Claus je obľúbenou postavou detí na celom svete, kým sa však usídlil na mrazivom severe, musel prejsť dlhú cestu.

New Amsterdam 25. decembra (TASR) – Červený kožuch, čierne čižmy, obrovské vrece plné darčekov, bodrý smiech, dom na Severnom póle a sane ťahané sobmi. Santa Claus je obľúbenou postavou detí na celom svete, kým sa však usídlil na mrazivom severe, musel prejsť dlhú cestu, zdôrazňuje TASR.

Korene Santa Clausa sú staré a dlhé a siahajú do dnešného Turecka, kde pred viac než 1600 rokmi žil jeho predobraz – svätý Mikuláš, ktorý žil v meste Myra (dnes Demre). Pochádzal zo zámožnej rodiny a hoci v detstve osirel, ujal sa ho strýko, ktorý bol v Myre biskupom. Mikuláš biskupský úrad prebral po strýkovej smrti ešte ako mladý muž.

Dodnes sa traduje príbeh o tom, že chudobnému otcovi dievčat tajne daroval peniaze na ich veno, aby sa mohli vydať. Ak by sa nevydali, podľa vtedajšieho zvyku by boli predané do otroctva. Skutok svätého Mikuláša nezostal bez odozvy a neskôr ľudí v núdzi začali obdarúvať aj iní ľudia, hoci z toho “obviňovali” Mikuláša a pokračovali v tom aj po jeho smrti. Zvyk sa rozšíril do tej miery, až sa zdalo, že Mikuláš dokáže byť na viacerých miestach naraz.

Mikuláš bol po smrti vyhlásený za svätého a stal sa patrónom detí, námorníkov, lukostrelcov a mnohých ďalších skupín ľudí. Príbeh o jeho skutkoch a zvyk obdarúvať sa mincami alebo drobnosťami si zachoval popularitu počas celého stredoveku. Za jeho sviatok bolo stanovené výročie jeho smrti – 6. december. V tento deň sa zvykli konať hostiny na jeho počesť. Nosil červené biskupské rúcho.

Protestantská reformácia v 16. storočí spôsobila pokles obľuby svätého Mikuláša, pretože na mnohých oblastiach Európy potlačila uctievanie svätých vrátane sv. Mikuláša. Obľubu si zachoval v Holandsku, kde dostal meno Sinterklaas. Podľa holandskej ľudovej tradície tiež nosil červené biskupské rúcho, pomáhali mu elfovia. Večer 5. decembra po svete cválal na koni ponad strechy domov a komínom sa spúšťal do jednotlivých domov. Deťom, ktoré mu pre koňa nechali niečo pod zub, dostali do topánok za odmenu nejakú drobnosť.

Sinterklaas sa do Nového sveta dostal spolu s holandskými osadníkmi v 17. a 18. storočí. Osadníci zrejme v roku 1624 v Severnej Amerike založili mesto Nový Amsterdam, no o vyše 40 rokov neskôr ho po prehre v Druhej anglo-holandskej vojne stratili. Angličania mesto premenovali na New York.

“Veľké jablko” bolo rušným prístavom a tak sa tu miesili rôzne národy a kultúry. Holandské príbehy o Sinterklaasovi sa stretli s anglickými príbehmi o iných nositeľoch vianočných darčekov. Jedným z nich bol anglický Father Christmas (Otec Vianoce), ktorý v 17. storočí zásluhou puritánov vznikol v Británii. Sinterklaas sa pod vplyvom rôznych príbehov začal meniť a jeho meno sa poangličtilo na Santa Claus. Miestne noviny meno Santa Claus po prvý raz použili v roku 1773, čo znamená, že v tom čase už muselo byť rozšírené medzi obyvateľmi mesta a dobre známe.

Santa sa premenil zo štíhleho biskupa na korpulentného starca zásluhou amerického spisovateľa Washingtona Irwinga, ktorý o ňom v roku 1809 v knihe “A History of New York” (História New Yorku) napísal, že je objemný a fajčí fajku.

Predstavu o Santa Clausovi v roku 1823 výrazne ovplyvnil Clement Moore svojou básňou “A Visit from Saint Nicholas” (Keď príde na návštevu svätý Mikuláš) známejšou pod názvom “Twas the Night Before Christmas” (Bol predvianočný večer). Pririekol mu v nej veľké vrece plné darčekov, čarovné sane ťahané sobmi a brucho okrúhle “ako miska želatíny” a väčšina Santových podobizní z konca 19. storočia ho takto aj zobrazovala.

Definitívnu podobu získal Santa Claus vďaka Haddonovi Sundblomovi, ktorý v 30. rokoch 20. storočia ilustroval reklamy. Práve on ho obliekol do v typickej červenej čiapky, kabáta a nohavíc lemovaných bielou kožušinou a obul mu čierne kožené topánky, čím mu vtisol podobu známu v súčasnosti.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.