< sekcia Zahraničie

Cez víkend sa koná prvé Európske fórum Jeden z nás, zastúpenie má i SR

Foto: Archív MM

Už tento tento víkend sa na premiérovom fóre v Paríži stretnú najvýznamnejšie európske pro-life osobnosti, aby spojili svoje sily v medzinárodnom zápase za život.

Štrasburg 10. marca (OTS) - Na podujatí, ktoré organizuje Európska federácia Jeden z nás, bude Slovensko zastupovať aj člen jej výkonného výboru Miroslav Mikolášik.

Historicky prvé Európske fórum Jeden z nás združí všetkých, ktorí sa zapojili do občianskej iniciatívy Jeden z nás a z ktorej vznikla rovnomenná celoeurópska federácia. Prostredníctvom nej chceme chrániť každý ľudský život a ľudskú dôstojnosť,“ povedal europoslanec Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý sa v pro-life zápase angažuje dlhodobo aj ako prezident organizácie Donum Vitae. Spolu s Fórom života ide o dve slovenské organizácie medzi 25 zakladateľmi federácie.

Mikolášik upozorňuje, že zmobilizovať všetkých kľúčových aktérov pro-life aktivít naprieč Európou sa pro-life asociácie usilujú už druhé desaťročie. Parížske stretnutie bude podľa neho silným medzinárodným apelom účinnejšie chrániť ľudský život a podporiť iniciatívu Jeden z nás. „Očakáva sa účasť viac než tisícky uznávaných vedcov, umelcov, aktivistov, európskych politikov a mediálnych pracovníkov. Počas podujatia udelia aj „Cenu za život“ hrdinom, ktorí dlhodobo bojujú za ľudský život a jeho dôstojnosť,“ priblížil Mikolášik, ktorý bude aj jedným z hlavných rečníkov podujatia.

V dvadsiatke rečníkov figurujú zástupcovia iniciatív z celej Európy, medzi nimi napríklad prezident federácie Jeden z nás Jaime Mayor Oreja, prezidentka francúzskeho pro-life hnutia „La Manif Pour Tous“ Ludovine de la Rochère či prezident nadácie „Lejeune Foundation“ Jean Marie Le Méné.

Európske fórum Jeden z nás sa uskutoční v sobotu 12. marca v Paríži, mottom stretnutia je výzva „Na každom živote záleží“. Celý program podujatia možno nájsť na oficiálnej stránke. Okrem odbornej konferencie a odovzdávania Ceny za život sú na programe diskusie, podujatie „Mestečko života“ či slávnostný kultúrny večer.