< sekcia Zahraničie

Chameneí označil Macronovu podporu karikatúr Mohameda za hlúpy čin

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí. Foto: TASR/AP

Macron sa po vražde učiteľa dejepisu zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom.

Teherán 28. októbra (TASR) - Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu vyhlásil, že podpora karikatúr proroka Mohameda zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je "hlúpy čin" a "urážka" tých, ktorí ho volili. Informovala o tom agentúra AFP.

"Opýtajte sa svojho prezidenta, prečo v mene slobody prejavu podporuje urážky Božieho posla," uviedol Chameneí na svojej oficiálnej webovej stránke. Takisto položil otázku, či sloboda prejavu znamená, že sú povolené urážky - najmä voči postavám svätých.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo francúzskeho diplomata, aby protestovalo proti údajným urážkam zakladateľa islamu - proroka Mohameda.

V piatok 16. októbra v meste Conflans-Sainte-Honorine v metropolitnej oblasti Paríža zavraždil čečenský moslim francúzskeho učiteľa Samuela Patyho. Predpokladá sa, že motívom útoku bolo to, že v rámci seminára o slobode prejavu ukazoval študentom známe karikatúry proroka Mohameda, ktoré vyšli v satirickom časopise Charlie Hebdo.

Macron sa po vražde učiteľa dejepisu zaviazal, že bude intenzívnejšie bojovať proti islamským radikálom. Verejne tiež podporil slobodu prejavu, ktorá podľa neho zahŕňa aj zverejňovanie karikatúr.

Jeho prísľub však počas víkendu vyvolal protesty v mnohých krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom a viedol k výzvam na bojkot francúzskych tovarov. V niektorých krajinách si vlády predvolali francúzskych veľvyslancov, aby v súvislosti s Macronovými výrokmi vyjadrili protest.