< sekcia Zahraničie

Chán: Pakistan bude v prípade indickej agresie bojovať až do konca

Imrán Chán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región.

Islamabad 14. augusta (TASR) - Pakistanský premiér Imrán Chán varoval v stredu Indiu, že jeho krajina je pripravená odpovedať na akúkoľvek indickú agresiu v Kašmíre, pričom zdôraznil, že je načase dať Naí Dillí príučku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Pakistanská armáda disponuje overenými informáciami, že plánujú (India) urobiť niečo v pakistanskom Kašmíre, avšak my sme schopní a pripravení dať tvrdú odpoveď," vyhlásil Chán počas televízneho príhovoru z mesta Muzaffarabád - centra pakistanskej časti Kašmíru.

"Rozhodli sme sa, že v prípade, ak sa India dopustí akéhokoľvek narušenia, budeme bojovať až do konca. Nastal čas, dať vám (Indii) príučku," dodal premiér.

Ako pripomína agentúra, ide o značnú eskaláciu rétoriky oproti minulému týždňu, keď predstavitelia pakistanskej vlády uviedli, že "vylučujú vojenské riešenie" vzniknutého konfliktu.

Historické územie Kašmíru je rozdelené prevažne medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región. V indickom štáte Džammú a Kašmír, obývanom prevažne moslimami, prebieha od roku 1989 ozbrojené povstanie proti indickej vláde.

Najmenšiu časť historického Kašmíru s názvom - Aksai Čin - ovláda napriek indickým nárokom Peking. Pakistan čínsku zvrchovanosť nad touto oblasťou uznáva.