< sekcia Zahraničie

Chorvátska vláda privítala doživotie pre Karadžiča

Ženy držia transparent pred budovou, v ktorej sa nachádza Medzinárodný reziduálny mechanizmus pre trestné tribunály pred odvolacím rozsudkom Radovana Karadžiča 20. marca 2019 v Haagu. Foto: TASR/AP

Vyjadrila však poľutovanie nad tým, že odvolací senát nedokázal preukázať zodpovednosť Radovana Karadžiča za spáchanie genocídy v iných oblastiach Bosny a Hercegoviny.

Záhreb 20. marca (TASR) - Chorvátska vláda privítala stredajšie rozhodnutie odvolacieho senátu tribunálu OSN, ktorý poslal bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča do väzenia na doživotie za jeho úlohu v genocíde a iných vojnových zločinoch spáchaných počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995. Informovala o tom agentúra Hina.

"Dúfame, že potvrdenie osobnej zodpovednosti Radovana Karadžiča za niektoré z najhroznejších zločinov spáchaných po druhej svetovej vojne, ako napríklad genocída v Srebrenici, kde bolo zabitých viac ako 7000 bosnianskych mužov a chlapcov, alebo obliehanie Sarajeva, poskytne aspoň minimálne uspokojenie obetiam a ich rodinám," uviedla chorvátska vláda vo vyhlásení.

Vyjadrila však poľutovanie nad tým, že odvolací senát "nedokázal preukázať zodpovednosť Radovana Karadžiča za spáchanie genocídy v iných oblastiach Bosny a Hercegoviny".

Odvolací senát tribunálu v holandskom Haagu v stredu oznámil, že "ukladá doživotný trest odňatia slobody" Karadžičovi po tom, čo zamietol jeho odvolanie proti verdiktu z roku 2016, keď bol uznaný za vinného z genocídy, vojnových zločinov či zločinov proti ľudskosti. Z pôvodne vymeraných 40 rokov väzenia mu zvýšil trest na doživotie.

Verdikt nad Karaždičom vyniesol v marci 2016 Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý však ukončil svoju činnosť koncom roka 2017. Karadžičove odvolanie preto riešil Mechanizmus OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT).

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.