Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 6. december 2025Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Chorvátskeho prezidenta Milanoviča opäť zvolili za hlavu štátu

Na snímke chorvátsky úradujúci prezident a prezidentský kandidát opozičnej sociálnej demokracie (SDP) Zoran Milanovič odpovedá na otázky novinárov po volebnom akte pred volebnou miestnosťou v Záhrebe počas 2. kola prezidentských volieb v Chorvátsku v nedeľu 12. januára 2025. Foto: TASR/AP

Volebná komisia uviedla, že o 16.30 h SEČ bola účasť takmer 35 percent - o niečo nižšia ako v prvom kole.

Záhreb 12. januára (TASR) - Súčasný chorvátsky prezident Zoran Milanovič bol opätovne zvolený do funkcie hlavy štátu. V nedeľňajšom druhom kole volieb s prehľadom zvíťazil nad Draganom Primoracom, vyplýva z odhadov. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Milanovič získal 78 percent hlasov, zatiaľ čo Primorac, podporovaný vládnucim konzervatívnym Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ), získal 22 percent, vyplýva z predbežných výsledkov, ktoré zverejnila tamojšia verejnoprávna stanica HRT.

Milanovič bol kandidátom opozičnej Sociálnodemokratickej strany Chorvátska (SDP). Ako jej líder bol v rokoch 2011-2016 premiérom Chorvátska.

Oprávnených voličov bolo 3,8 milióna. Svoje hlasy mohli odovzdať v 6755 volebných miestnostiach. V cudzine bolo v 38 krajinách otvorených 105 volebných miestností. Najviac ich bolo v Bosne a Hercegovine (42) a v Nemecku (17). Činnosť volebných komisií monitoruje 14.620 pozorovateľov.

Volebná komisia uviedla, že o 16.30 h SEČ bola účasť takmer 35 percent - o niečo nižšia ako v prvom kole. Volebné miestnosti boli otvorené od 07.00 h do 19.00 h.

V prvom kole volieb, ktoré sa konalo 29. decembra 2024, ani jeden z ôsmich kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov; Milanoviča podporilo 49 percent voličov, Primorac získal 19,6 percenta hlasov.