Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Chorvátsko zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní

Na snímke z roku 1997, ktorú poskytlo CDC počas vyšetrovania epidémie opičích kiahní v Konžskej demokratickej republike (KDR), sú ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka počas rekonvalescencie. Foto: TASR/AP

Nakazený muž nie je hospitalizovaný, keďže sa u neho prejavili len mierne príznaky tohto vírusového ochorenia. Podstupuje len domácu karanténu.

Záhreb 24. júna (TASR) - Už aj v Chorvátsku zaznamenali prvý prípad opičích kiahní. Toto vírusové ochorenia diagnostikovala vo štvrtok večer Univerzitná nemocnica infekčných chorôb v Záhrebe u muža, ktorý nedávno navštívil Taliansko aj Španielsko. Informovala o tom chorvátska verejnoprávna televízia HRT.

Nakazený muž nie je hospitalizovaný, keďže sa u neho prejavili len mierne príznaky tohto vírusového ochorenia. Podstupuje len domácu karanténu.

Opičie kiahne sú ojedinelým vírusovým ochorením, ktoré zvyčajne nie je smrteľné a často sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťou svalov, zdurením lymfatických uzlín, zimomriavkami, únavou a výražkami podobnými ovčím kiahňam na rukách a tvári.

Ochorenie sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky a spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oproti pravým kiahňam oveľa menej nebezpečný a nákazlivý.

Ochorenie sa v ostatných týždňoch rozšírilo aj do mnohých európskych krajín. Odhaduje sa, že mimo územia Afriky zaznamenali v dovedna približne 35 krajinách asi 2500 prípadov, uvádza chorvátska tlačová agentúra HINA.

Opičie kiahne obvykle infikovanému odznejú samovoľne, pričom ich príznaky trvajú približne dva až štyri týždne. Vírus sa z môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo kontaktom s kontaminovými predmetmi, ako napríklad s posteľnou bielizňou.