Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Zahraničie

Chovateľovi v Tilburgu utiekla extrémne jedovatá mamba zelená

Na archívnej snímke mamba zelená. Foto: TASR Zoltan Takacs

Jed mamby spôsobuje ochrnutie dýchacieho svalstva a pohryznutý človek sa bez liečby udusí.

Haag 21. novembra (TASR) – Chovateľovi v holandskom meste Tilburg utiekla dvojmetrová mamba zelená. Polícia v utorok preto varovala obyvateľov mesta, aby nevychádzali z domovov a aby sa za žiadnu cenu nesnažili prudko jedovatého hada sami odchytiť. TASR správu prebrala z agentúry AFP.

Políciu na útek hada upozornil sám majiteľ. Polícia vydala plagát so záberom stočenej mamby zelenej a varovaním: "Had je veľmi nebezpečný." "Uhryznutie mamby zelenej je extrémne jedovaté. Ak vás had uhryzne, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc," dodala polícia. Jed mamby spôsobuje ochrnutie dýchacieho svalstva a pohryznutý človek sa bez liečby udusí.

Podľa polície tento druh hadov "nevyhľadáva konfrontáciu". Súčasné studené ročné obdobie tiež minimalizuje jej aktivitu v exteriéri.

"(Mamba zelená) obľubuje tmavé a teplé miesta. Ak také miesto nájde, bude veľmi pasívna," uvádza policajné vyhlásenie.

Podobný prípad sa odohral v októbri 2018 v Prahe. Mamba pohrýzla majiteľku, ktorá ju chovala nelegálne a had potom utiekol. Polícia evakuovala bytový dom, kde žena bývala, a nastražila pasce na odchyt. Teplé počasie však spôsobilo, že had sa o niekoľko dní neskôr objavil na strome na susednom pozemku, kde ho odchytil privolaný zamestnanec ZOO Praha.

Majiteľka mamby po desiatich dňoch v umelom spánku v nemocnici zomrela.