Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Zahraničie

Čilská polícia cvičí psy, aby detegovali osoby nakazené koronavírusom

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Pes má 330 miliónov čuchových receptorov a schopnosť detegovať pachy 50-krát lepšie než človek.

Santiago 15. júla (TASR) – Čilská polícia cvičí psy, aby čuchaním potu detegovali ľudí nakazených novým druhom koronavírusu, informovala v stredu agentúra AFP.

Tento výcvikový program je spoločným úsilím čilskej polície a odborníkov z Čilskej pápežskej katolíckej univerzity v Santiagu a nadväzuje na podobný program z Francúzska.

Štyri psy – tri zlaté retrievery a jeden labrador – doposiaľ odhaľovali prítomnosť výbušnín a nelegálnych drog a hľadali nezvestné osoby.

Pes má 330 miliónov čuchových receptorov a schopnosť detegovať pachy 50-krát lepšie než človek.

„Vírus síce nemá žiadny zápach, ale infekcia spôsobuje zmeny metabolizmu, čo vedie k uvoľňovaniu určitého typu potu, ktorý by pes mohol odhaliť," povedal profesor veterinárnej epidemiológie Fernando Mardones.

Psy dokážu rozoznať v človeku choroby, ako je tuberkulóza, malária či počiatočné štádium rakoviny. Keďže tieto zvieratá dokážu odhaliť jemné zmeny v teplote pokožky, môžu sa potenciálne využiť aj pri zisťovaní horúčky.

Charitatívna organizácia Medical Detection Dogs, ktorá využíva psov na odhalenie ochorení, ich začala cvičiť na detegovanie nákazy COVIDu-19 ešte koncom marca.

Čilskí odborníci dúfajú, že výcvik psov sa dokončí už v auguste a bude ich možno poslať do terénu, najmä do oblastí s vysokým zoskupením ľudí, ako sú železničné stanice, letiská či zdravotnícke zariadenia.

V krajine doposiaľ zaznamenali 319 493 prípadov nákazy COVIDu-19 a tomuto ochoreniu tam podľahlo vyše 11 000 ľudí.