Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Čína hlási prvé dve úmrtia na covid od rozsiahleho uvoľnenia opatrení

Farmaceutka obsluhuje zákazníčku pri prázdnych regáloch v lekárni, zatiaľčo zákazníci sa pokúšajú nájsť lieky pred ďalšou vlnou ochorenia COVID-19 v čínskom Pekingu 13. decembra 2022. Foto: TASR/AP

S blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roka preto narastajú obavy z novej vlny infekcií v chudobných vidieckych oblastiach. Ohrozenými skupinami sú milióny nezaočkovaných starších Číňanov.

Peking 19. decembra (TASR) - Čína hlásila v pondelok prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19, odkedy tamojšia vláda zrušila tzv. politiku nulovej tolerancie koronavírusu a prijala rozsiahle uvoľnenie opatrení. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Obidve obete covidu evidovali v metropole Peking, kde obavy z nákazy vyprázdnili ulice a ľudia vykúpili lekárne.

Čína pred dvoma týždňami uvoľnila obmedzenia týkajúce sa hromadného testovania a karantény – po takmer troch rokoch snahy úplne potlačiť šírenie covidu. Oficiálne hlásené počty infikovaných následne rýchlo klesli v porovnaní s rekordnými úrovňami z minulého mesiaca.

V situácii, keď už testovanie nie je vo veľkej časti krajiny povinné, však čínsky Národný zdravotnícky výbor priznal, že jeho čísla nezodpovedajú reálnemu rozšíreniu ochorenia. Údaje z nemocníc a krematórií naznačujú, že skutočné počty nakazených a obetí nie sú v oficiálnych dátach zachytené.

S blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roka preto narastajú obavy z novej vlny infekcií v chudobných vidieckych oblastiach. Ohrozenými skupinami sú milióny nezaočkovaných starších Číňanov.

Napriek nepriaznivej situácii úrady pokračujú v uplatňovaní masívnych zmiernení protipandemických pravidiel. Mesto Čchung-čching na juhozápade Číny s približne 32 miliónmi obyvateľov patrí napríklad k jedným z prvých čínskych územných oblastí, kde smú do práce chodiť aj ľudia, ktorí vykazujú zjavné príznaky covidu.

Tamojšie médiá v pondelok s odvolaním sa na lokálne úrady uviedli, že zamestnanci s "miernymi symptómami" môžu "pracovať ako za bežných okolností". Nedeľný oznam miestnych úradov navyše na obyvateľov nalieha, aby sa zbytočne netestovali, a aby ani od ľudí nežiadali negatívny výsledok testu. Výnimky predstavujú viaceré zariadenia vrátane domovov pre seniorov, škôl či väzníc.

AFP uvádza, že lokálne samosprávy v Číne vo všeobecnosti ľuďom odporúčajú skôr domácu izoláciu než karanténu v štátnych zariadeniach, ako to bývalo bežné v nedávnej minulosti.

Jeden z najvýznamnejších čínskych epidemiológov varoval, že Čína čelí "prvej z troch vĺn" covidu, ktoré sa očakávajú počas zimy. Súčasný nárast prípadov potrvá zrejme do polovice januára a zasiahne najmä mestá. Veľký pohyb ľudí počas sviatkov lunárneho Nového roka následne pravdepodobne rozpúta v polovici februára druhú vlnu covidu. Od konca februára do polovice marca by potom mohla prísť tretia vlna, a to vtedy, keď sa do práce vrátia ľudia, ktorí sa nakazili počas sviatkov.