< sekcia Zahraničie

Čína kritizuje materiál o vládnej kampani proti Ujgurom

Pročínsky pochodv uliciach Hongkongu, 29. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Vláda v Pekingu popiera akékoľvek zlé zaobchádzanie s Ujgurmi alebo inými moslimskými menšinami v Sin-ťiangu.

Peking 18. novembra (TASR) - Čínske ministerstvo zahraničných vecí vystúpilo v pondelok s ostrou kritikou materiálu, ktorý sa objavil na stránkach denníka The New York Times a ktorý vychádza z uniknutých oficiálnych dokumentov týkajúcich sa opatrení vlády proti moslimskému etniku Ujgurov žijúcich v západočínskej provincii Sin-ťiang. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.

Hovorca čínskeho rezortu diplomacie v pondelok uviedol, že americký denník ignoruje skutočné dôvody a následný úspech toho, čo Čína nazýva kampaňou na ukončenie chudoby, separatizmu a náboženského extrémizmu. Upozornil, že v Sin-ťiangu za tri roky nedošlo k žiadnemu veľkému incidentu, čo zhruba korešponduje s časom, keď vedenie krajiny pristúpilo k internovaniu Ujgurov.

Článok NYT označil hovorca za "zle poskladanú mozaiku" založenú na "špecifickom výklade" dokumentov zameraných na dehonestovanie úsilia Číny v Sin-ťiangu. Súčasne však nespochybnil pravosť dokumentov, ktoré okrem iného podrobne opisujú kľúčovú úlohu, ktorú v kauze Ujgurov zohral čínsky prezident a vodca komunistickej strany Si Ťin-pching.

Tlačová agentúra Reuters v noci na pondelok vo svojej správe napísala, že spomínané dokumenty unikli od jedného z predstaviteľov čínskeho politického vedenia. Týchto viac ako 400 strán tajných dokumentov ponúka pohľad na mechanizmy, ktoré boli zavedené v Sin-ťiangu, okrem iného aj v reakcii na útoky spájané s ujgurskými radikálnymi aktivistami.

Podľa denníka NYT tento obrovský únik naznačuje, že politika uplatňovaná v Sin-ťiangu nemá v rámci čínskeho vedenia jednoznačnú podporu. Člen straníckeho aparátu, ktorý dokumenty vydal, podľa NYT vyjadril nádej, že takto sa režimu zabráni, "aby unikol vine" za internáciu Ujgurov a ďalších moslimov z oblasti Sin-ťiang.

Z dokumentov vyplýva, že počas svojej návštevy v Sin-ťiangu v roku 2014 i po nej, ako aj po útoku ujgurských militantov na železničnú stanicu, pri ktorom zahynulo 31 ľudí, Si predniesol celú sériu interných prejavov. Vyzýval v nich na "všestranný" boj proti terorizmu, infiltrácii a separatizmu pomocou nástrojov "diktatúry". Apeloval, aby sa pri tom neprejavovalo "absolútne žiadne milosrdenstvo".

Z dokumentov vyplýva, že obavy čínskeho vedenia boli vtedy umocnené teroristickými útokmi v iných krajinách a stiahnutím amerických vojsk z Afganistanu.

Vláda v Pekingu popiera akékoľvek zlé zaobchádzanie s Ujgurmi alebo inými moslimskými menšinami v Sin-ťiangu. Tvrdí, že im poskytuje odborné vzdelávanie a nové zručnosti, čo je súčasť snáh o potlačenie islamského extrémizmu a separatizmu.

V angličtine vychádzajúci čínsky denník Global Times v pondelok o článku NYT napísal, že mu "chýba morálka", pričom súčasne obvinil niektoré kruhy na Západe, že "túžia vidieť, ako Sin-ťiang zápasí s extrémistickým násilím a chaosom". Denník tiež napísal, že Čína v tomto regióne na západe krajiny prijala "rázne opatrenia", aby sa nestal "ďalšou Čečenskou republikou".

Podľa odhadov OSN a mimovládnych organizácií je v Sin-ťiangu, rozsiahlej provincii v severozápadnej Číne, zadržiavaných najmenej milión moslimov, väčšinou z ujgurskej etnickej skupiny. Predchádzala tomu séria tvrdých zákrokov čínskeho vedenia proti terorizmu a islamizmu v tomto regióne, napísala agentúra Reuters.