< sekcia Zahraničie

Čína si po prvý raz oficiálne pripomenula deň Nankinského masakru

Čestná stráž pochoduje pred pamätníkom obetí Nankinského masakru Foto: TASR/AP

Počas Nankinského masakru z prelomu rokov 1937-38 okupačná japonská armáda popravila 300.000 čínskych civilistov a vojakov.

Peking 13. decembra (TASR) - Čína si dnes po prvý raz oficiálne pripomína pamätný deň obetí Nankinského masakru, ktorý na jej území v roku 1937 spáchala Japonská cisárska armáda (IJA).

Spomienkovej slávnosti v Nankingu sa zúčastnilo celé politbyro na čele s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Informovala o tom agentúra AP.

Si Ťin-pching pred zhromaždenými vojakmi, študentmi a pamätníkmi masakru vyzval japonských ultranacionalistov, aby prestali popierať, že k tejto tragickej udalosti pred takmer 80 rokmi skutočne došlo.

"Tí, ktorí si ctia spravodlivosť a milujú mier, musia byť nesmierne bdelí a musia týmto zlým slovám a skutkom rozhodne čeliť. Dejiny neodpustia nikomu, kto popiera, že k Nankinskému masakru skutočne došlo," povedal Si Ťin-pching.

Čínsky parlament schválil vo februári dva nové sviatky pripomínajúce udalosti súvisiace s vojenskými konfliktami s Japonskom. Zákonodarcovia ustanovili 13. december za "pamätný deň obetí zabitých japonskými agresormi počas Nankinského masakru v 30. rokoch (20. storočia)", informoval denník The Japan Times.

Stály výbor čínskeho parlamentu, disponujúci právomocou samostatného schvaľovania legislatívnych návrhov, okrem tohto pamätného sviatku zaviedol i "deň víťazstva čínskeho ľudu nad japonskou agresiou", ktorý pripadá na 3. septembra a pripomína výročie porážky Japonska v druhej svetovej vojne.

Medzi Japonskom a Čínou vypukol v rokoch 1937-45 vojenský konflikt, takzvaná druhá čínsko-japonská vojna, ktorá sa prevažne odohrávala v kontexte druhej svetovej vojny.

Počas Nankinského masakru z prelomu rokov 1937-38 okupačná japonská armáda popravila 300.000 čínskych civilistov a vojakov. Zabíjanie bolo spojené s masovým znásilňovaním a ničením vtedajšieho hlavného mesta Nanking.

Čínska občianska skupina, požadujúca od Tokia vojnové reparácie, začiatkom mesiaca zaslala na japonskú ambasádu v Pekingu list, v ktorom požaduje od Japonska odškodnenie a ospravedlnenie sa za Nankinský masaker.