Quantcast
< sekcia Zahraničie

Čínu trápia silné dažde, zahynulo už najmenej desať ľudí

Povodňová voda sa valí cez starobylé mesto Feng Chuang v stredočínskej provincii Chu-nan 4. júna 2022. Foto: TASR/AP

Dažde podľa miestnych úradov "ovplyvnili" životy 1,79 milióna ľudí, uviedla agentúa Sinchua.

Peking 9. júna (TASR) - Najmenej desať ľudí prišlo o život v dôsledku silných dažďov v provincii Chu-nan ležiacej v strednej časti Číny. Ďalšie tri osoby sú nezvestné. Pre búrky, ktoré tam pretrvávajú od 1. júna, muselo svoje domovy opustiť už približne 286.000 ľudí, pričom v provincii sa zrútilo alebo bolo vážne poškodených vyše 2700 domov. S odvolaním sa na správy čínskych štátnych médií o tom vo štvrtok informuje agentúra AFP.

"Silné dažde spôsobili výrazné zvýšenie hladín riek a jazier," uviedla samospráva provincie. Dodala, že vyvíja maximálne úsilie na zvládnutie situácie.

Búrky zasiahli takmer celú provinciu Chu-nan. Na viacerých miestach namerali meteorologické stanice rekordné úhrny zrážok. Dažde podľa miestnych úradov "ovplyvnili" životy 1,79 milióna ľudí, uviedla agentúa Sinchua.

Záplavy spôsobené silnými dažďami sú najmä v letnej sezóne v strednej a južnej časti Číny pomerne bežným úkazom.

Čína zažila vlani v lete najhoršie záplavy za približne desaťročie. V strednej časti krajiny vtedy zahynulo viac ako 300 ľudí. Desiatky zomreli v záplavami najviac zasiahnutom meste Čeng-čou, metropole provincie Che-nan.