Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Čína posiela Rusku sankcionované technológie, tvrdia tajné služby USA

Ilustračné foto. Foto: TASR - Miroslav Košírer

Správa nie je utajená a sumarizuje verejne dostupné informácie vrátane mediálnych výstupov.

Washington 27. júla (TASR) - Čína podľa amerických tajných služieb pomáha Rusku obchádzať západné sankcie a zrejme mu poskytuje aj vojenské technológie a technológie na dvojaké použitie vrátane takých, ktoré môže využiť pri invázii na Ukrajine. Správu vo štvrtok zverejnil výbor Snemovne reprezentantov pre tajné služby, píše TASR na základe informácií televízie CNN.

Správa nie je utajená a sumarizuje verejne dostupné informácie vrátane mediálnych výstupov. K marcu tohto roka Čína poslala do Ruska drony a súčiastky do dronov v hodnote 12 miliónov dolárov. Vyplynulo to z analýzy údajov ruskej colnej správy.

Čínske štátne firmy posielajú sankcionovaným ruským spoločnostiam z vojenského priemyslu technológie dvojakého použitia vrátane navigácií, rušičiek či súčiastok do vojenských lietadiel. V porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine výrazne narástol aj vývoz polovodičov z Číny do Ruska a dosiahol objem stoviek miliónov dolárov.

Správa uvádza, že čínske firmy "pravdepodobne" pomáhajú Moskve obísť západné sankcie, aj keď je "ťažké určiť rozsah", v akom sa to deje.

Rusko aj Čína sa v poslednej dobe čoraz viac spoliehajú na svoje vlastné platobné systémy po tom, čo bolo Rusko odrezané od západných bankových systémov po invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Západ zároveň znížil dovoz ropy a plynu z Ruska, aby obmedzil financovanie vojny, avšak Čína zároveň zvýšila dovoz týchto surovín z Ruska.

"Verím, že po tejto správe bude Pekingu jasné, že Spojené štáty a zvyšok sveta sa dozvedia, ak (Čína) uskutoční ďalšie kroky podporujúce brutálnu inváziu (ruského prezidenta Vladimira) Putina," vyhlásil člen výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby Jim Himes z Demokratickej strany.