Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Čína posilní dohľad nad fintech odvetvím a zvýši výdavky na výskum

Na snímke dole vľavo čínsky prezident Si Ťin-pching a čínsky premiér Li Kche-čchiang počas otvorenia konferencie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (CPPCC) v Pekingu 4. marca 2021. Foto: TASR/AP

Premiér Li Kche-čchiang v prejave pred parlamentným zhromaždením uviedol, že cieľom zvýšeného dohľadu nad fintech je zabezpečiť, aby sa finančné inovácie realizovali podľa „obozretnej regulácie".

Peking 5. marca (TASR) - Čína v piatok oznámila plány na posilnenie dohľadu nad obrovským odvetvím finančných technológií (fintech). A tiež na posilnenie svojich protimonopolných právomocí niekoľko mesiacov po zásahu v tomto sektore, ktorý uštedril tvrdú ranu najväčšiemu čínskemu on-line obchodu Alibaba a jeho zakladateľovi, ktorým je Jack Ma.

Peking sa pokúša udržať na uzde rýchlo sa rozvíjajúce fintech spoločnosti v snahe zvládnuť znepokojivý rast dlhov v krajine. A zároveň sa pokúša obmedziť ambície popredných podnikateľov, o ktorých predpokladá, že vystúpili z línií komunistickej strany.

Politici v Číne majú čoraz väčšie obavy z finančného odvetvia v hodnote 53 biliónov USD (44,04 bilióna eur). A zamerali svoju pozornosť na niekoľko oblastí vrátane pôžičiek typu peer-to-peer, teda vzájomných pôžičiek, ako aj na pôžičky na nehnuteľnosti.

Čínski lídri v piatok v návrhu plánu rozvoja na roky 2021 - 2025 uviedli, že krajina bude „neustále rozvíjať fintech odvetvie a zároveň zlepší vyhodnocovanie rizík pre aplikácie i finančné inovácie“. Predstavitelia Číny preskúmajú tiež vytvorenie „opravného mechanizmu a mechanizmu pre pozastavenie“ v tejto oblasti.

Premiér Li Kche-čchiang v prejave pred parlamentným zhromaždením uviedol, že cieľom zvýšeného dohľadu nad fintech a finančnými holdingovými spoločnosťami je zabezpečiť, aby sa finančné inovácie realizovali podľa „obozretnej regulácie“.

„Zlepšíme mechanizmus riadenia finančných rizík, zabezpečíme, aby nevznikali žiadne systémové riziká. Finančné inštitúcie musia dodržiavať svoju povinnosť slúžiť reálnej ekonomike,“
vyhlásil. Úrady budú tiež viac sledovať obchodné monopoly a „zabránia neregulovanej expanzii kapitálu“, dodal.

V uplynulých mesiacoch zaviedla Čína sériu opatrení na potlačenie sily čínskych fintech gigantov vrátane prísnejšej kontroly úverového skóre a platieb. A zaviedla tiež nové pravidlá pre on-line poskytovanie mikroúverov.

Najväčšou obeťou zákrokov Pekingu sa stala skupina Alibaba Ant Group, ktorá vlani v novembri musela v poslednej chvíli stiahnuť prvotnú verejnú ponuku (IPO) svojich akcií v Hongkongu a Šanghaji. Regulačné úrady v decembri začali tiež protimonopolné vyšetrovanie internetového obchodu Alibaba.

Premiér však napriek tomu zdôraznil, že inovácie zostávajú kľúčom k modernizácii Číny, a dodal, že vláda zvýši výdavky na výskum a vývoj.

Konkrétne Čína plánuje v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť svoje výdavky na výskum a vývoj každý rok o viac ako 7 %. A v tomto roku 2021 ich dokonca zvýši o 10,6 %.

To ešte podčiarkuje snahu krajiny dostať sa na špičku v technologickom sektore, kde čoraz častejšie čelí sporom s USA a ďalšími štátmi pre svoju politiku v oblasti technológií.

Čína vo svojom päťročnom pláne zdôraznila kľúčové oblasti v rámci technológií, ktoré chce posilniť: umelá inteligencia novej generácie, kvantové informácie, veda o mozgu, polovodiče, genetický výskum a biotechnológia, klinická medicína a zdravie, vesmír, morské hlbiny a polárny prieskum.

Vláda plánuje tiež zriadiť viac národných laboratórií na výskum kvantových informácií a umelej inteligencie.

Peking zároveň uviedol, že podporí aj spoločnosti financované zo zahraničia pri zakladaní výskumných a vývojových centier v Číne, a vyzval na založenie medzinárodných organizácií pre vedu a technológiu.

Medzi ďalšie oblasti, pre ktoré žiada podporu, patrí sektor elektrických vozidiel a siete 5G.

(1 EUR = 1,2034 USD)