< sekcia Zahraničie

Čína: Protesty v USA odhalili závažnosť problému rasizmu v spoločnosti

Policajti zatýkajú demonštranta pri naháňaní počas protestu v New Yorku 1. júna 2020. Stovky ľudí protestovali v nedeľu aj v ďalších mestách v Spojených štátoch ako i v New Yorku ako prejav solidarity s demonštráciami, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda policajtom v meste Minneapolis. Foto: TASR/AP

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v meste Minneapolis v americkom štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov.

Peking 1. júna (TASR) - Čína v pondelok vyhlásila, že prebiehajúce protesty v Spojených štátoch ukázali závažnosť problémov policajného násilia a rasizmu, ktorý označila za "chronickú chorobu americkej spoločnosti".

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných Čao Li-ťien to povedal v reakcii na protesty, ktoré vypukli minulý týždeň po celých Spojených štátoch v súvislosti so smrťou neozbrojeného Afroameričana počas jeho zatýkania políciou. Informovala o tom agentúra AFP.

"Životy černochov sú takisto životmi. Musia byť zaručené aj ich ľudské práva," uviedol hovorca rezortu diplomacie na pravidelnom tlačovom brífingu v Pekingu.

"Rasizmus voči etnickým menšinám v USA je chronickou chorobou americkej spoločnosti," povedal Čao.

Aktuálne prebiehajúce nepokoje v mnohých amerických mestách podľa jeho slov ešte viac poukázali na "závažnosť problémov rasizmu a policajného násilia v USA".

Čínski diplomati a štátne médiá v súvislosti s násilnými nepokojmi vyvolanými smrťou Georgea Floyda obvinili USA z pokrytectva a amerických protestujúcich prirovnali k prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu.

Ako pripomenula agentúra AFP, Peking je už dlho pobúrený kritikou Západu, najmä Washingtonu, za zaobchádzanie s účastníkmi protestov, ktoré v minulom roku otriasli Hongkongom.

Hovorca na brífingu na margo toho nazval reakciu americkej vlády na protesty doma "učebnicovým príkladom vo svete známych dvojakých štandardov" Spojených štátov.

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v meste Minneapolis v americkom štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré sa zmenili na násilnosti.