Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Čína sa ohradila voči OSN na adresu nového bezpečnostného zákona

Logo OSN Foto: TASR/AP

Čínsky zákonodarný zbor prijal v uplynulom týždni obsiahly bezpečnostný zákon, ktorý pokrýva všetko od územnej suverenity až po opatrenia vzťahujúce sa na sprísnenie internetovej bezpečnosti.

Peking 9. júla (TASR) - Čína obvinila dnes Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) z neprofesionality a nepodloženého kritizovania. Peking reagoval na vyjadrenia šéfa tohto úradu Zajda Raada Husajna, podľa ktorého je nový, nedávno prijatý celoštátny bezpečnostný zákon príliš vágny a potenciálne škodlivý pre občianske slobody v Číne.

Toto vyjadrenia hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing podľa agentúry Reuters odzrkadľujú hlboký odpor Číny, s ktorým sa stavia voči zahraničnej kritike namierenej na svoju domácu politiku, predovšetkým pokiaľ ide o bezpečnostné otázky a ľudské práva.

Čínsky zákonodarný zbor prijal v uplynulom týždni obsiahly bezpečnostný zákon, ktorý pokrýva všetko od územnej suverenity až po opatrenia vzťahujúce sa na sprísnenie internetovej bezpečnosti.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn v utorok v súvislosti s touto právnou normou povedal, že "vyvoláva množstvo obáv vzhľadom k jeho mimoriadne širokému záberu" a vágnosti použitej terminológie a definícií.

"Vo výsledku ponecháva otvorené dvere pre ďalšie obmedzovanie práv a slobôd čínskeho obyvateľstva a dokonca pre ešte prísnejšiu kontrolu občianskej spoločnosti čínskymi úradmi, než tomu je v súčasnosti," vysvetlil Zajd.

Slová komisára Zajda sú podľa rezortu diplomacie v Pekingu zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny. "Odkrývajú jeho neprofesionalitu a my vyjadrujeme našu nespokojnosť a absolútny nesúhlas," povedala hovorkyňa Chua Čchun-jing na dnešnom tlačovom brífingu.

Zákon bol podľa nej navrhnutý tak, aby chránil ľudské práva a slobody, dodal.