< sekcia Zahraničie

V snahe zabrániť šíreniu vírusu, Čína obmedzuje dopravu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nový vírus si v Číne podľa oficiálnej bilancie vyžiadal už minimálne 25 životov. Potvrdených bolo 830 prípadov nákazy.

Peking 24. januára (TASR) - Čína v piatok pridala štyri ďalšie mestá na zoznam miest, v ktorých platia obmedzenia prevádzky mestskej hromadnej dopravy. Opatrenia tak doposiaľ zasiahli najmenej 41 miliónov obyvateľov v 13 mestách. Informovala o tom agentúra AFP.

Agentúra AP dodala, že čínske úrady pristúpili aj k zatvoreniu niektorých častí Veľkého čínskeho múru pre verejnosť. Ide o starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou.

Zmienené opatrenia majú v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy - stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej - zabrániť šíreniu nového smrteľného koronavírusu.

Do zoznamu miest, v ktorých nepremávajú linky mestskej hromadnej dopravy a sú zatvorené vlakové stanice, úrady zaradili mestá Sien-ning, Siao-kan, En-š' a Č'-ťiang v provincii Chu-pej.

Niektoré mestá sa v tejto súvislosti rozhodli dočasne zavrieť verejné kultúrne inštitúcie vrátane kín a karaoke barov.

Patogén sa javí byť doteraz neznámym koronavírusom, čo je čeľaď vírusov spôsobujúcich ochorenia od bežného nachladnutia až po SARS, ktorému v rokoch 2002-03 podľahli stovky ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

Nový koronavírus dostal označenie 2019-nCoV. Väčšina osôb nakazených týmto ochorením má príznaky podobné chrípke vrátane horúčok, kašľa, dýchavičnosti, podráždeného hrdla a nádchy.

Vírus sa pôvodne pravdepodobne vyskytoval u netopierov, avšak vedci predpokladajú, že pri prechode na človeka mohol svoju úlohu zohrať prechodný hostiteľ, za ktorého jedna štúdia označila hady.

Doteraz si vyžiadal najmenej 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo.

Čína v piatok na zoznam miest so zastavenou mestskou hromadnou dopravou pridala desiate mesto


Už desiate mesto pridala Čína v piatok na zoznam miest so zastavenou mestskou hromadnou dopravou. Ide o opatrenie, ktoré má v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy - stredočínskeho mesta Wu-chan - zabrániť šíreniu nového koronavírusu, ktorý si doteraz vyžiadal už 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo. Píše o tom agentúra AFP.

Deviatym mestom so zastavenou dopravou je Ťing-čou - nachádzajúce sa takisto v provincii Chu-pej, kde sa vírus po prvý raz objavil. Ako uviedli miestni predstavitelia, všetky vlaky odchádzajúce z mesta prestali premávať o 05.00 h SEČ a takisto je dočasne zastavená premávka autobusov mestskej hromadnej dopravy, turistických autobusov, trajektov a iných člnov.

Cestovné obmedzenia v provincii Chu-pej majú dosah na 33 miliónov ľudí.

Autobusy nie sú podľa agentúry Reuters v prevádzke v mestách Čch'-pi, Sien-tchao, Č'-ťiang, Čchien-ťiang, Sien-ning, Chuang-š' a En-š'. V meste E-čou sú uzatvorené vlakové stanice.

V meste Č'-ťiang boli navyše uzatvorené všetky verejné priestranstvá okrem nemocníc, supermarketov, trhu s poľnohospodárskymi produktmi, čerpacích staníc a drogérií, napísal denník Hubei Daily.

V meste Wu-chan plánujú podľa informácií tamojšieho denníka Changjiang Daily, na ktorý sa odvoláva Reuters, otvoriť novú nemocnicu určenú špeciálne pre ošetrovanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Tá bude mať 1000 lôžok a otvorená by mala byť 3. februára, píše agentúra AP.

Čína uzavrela už 8 miest s cieľom zamedziť šíreniu nového vírusuČínske úrady uzavreli už najmenej osem miest v snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu s označením 2019-nCoV. V uzavretých zónach sa celkovo nachádza zhruba 25 miliónov ľudí, informovala v piatok agentúra AP.

Nový vírus si v Číne podľa oficiálnej bilancie vyžiadal už minimálne 25 životov. Potvrdených bolo 830 prípadov nákazy.

Prvý prípad úmrtia evidujú už aj mimo provincie Chu-pej, z ktorej sa vírus šíri. Ochoreniu podľahol 80-ročný muž v provincii Che-pej ležiacej neďaleko Pekingu, ktorý sa nedávno vrátil z oblasti nákazy.

Úrady uzavreli už najmenej šesť miest v provincii Chu-Pej: predpokladané epicentrum nákazy Wu-chan, a tiež okolité mestá E-čou, Chuang-kang, Čch'-pi, Čchien-ťiang, Č'-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao. V ďalšom meste Chuang-š' zastavili hromadnú dopravu a uzavreli most.

V meste Wu-chan musia ľudia na ulici povinne nosiť rúška na tvári, nepremáva mestská doprava a polícia vykonáva kontroly vozidiel. Prevažná väčšina prípadov bola potvrdená práve vo Wu-chane alebo v jeho okolí.

Opatrenia proti šíreniu vírusu sa prijímajú aj v iných oblastiach Číny. V hlavnom meste Peking boli zrušené všetky veľké verejné podujatia vrátane mnohých udalostí spojených s oslavami čínskeho Nového roka. Od soboty bude až do odvolania uzavreté tzv. Zakázané mesto, palácový komplex v centre čínskej metropoly.

Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny (vrátane Hongkongu a Macaa) potvrdili aj Filipíny, Japonsko, Južná Kórea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Taiwan, Vietnam i Spojené štáty. Mnohé krajiny zaviedli kontroly cestujúcich prichádzajúcich z Číny, aby zachytili prípadné symptómy vírusu, ktorý spôsobuje horúčku, kašeľ, dýchacie ťažkosti a zápal pľúc.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.