< sekcia Zahraničie

Čínski vedci skúmali vhodné podmienky pre prežitie COVID-19

Na ilustračnej snímke vydanej v januári 2020 koronavírus 2019-nCoV. Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní. Foto: TASR/AP

Ich práca vychádzala z 3,75 milióna prípadov nákazy koronavírusom, nahlásených v období od 21. januára do 6. mája v 185 krajinách po celom svete.

Peking 26. mája (TASR) - Výskumníci z čínskej Univerzity v Lan-čou zistili, že v oblastiach s priemernou teplotou päť až 15 stupňov Celzia sa vyskytla vyše polovica celosvetových prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. V utorok o tom informovala čínska štátna tlačová agentúra Sinchua, ktorú citovala ruská agentúra TASS.

Výskumníci študovali vzájomný vzťah medzi typickými charakteristikami životného prostredia a šírením koronavírusu vo svete. Ich práca vychádzala z 3,75 milióna prípadov nákazy koronavírusom, nahlásených v období od 21. januára do 6. mája v 185 krajinách po celom svete. Vedci dospeli k záveru, že 60 percent prípadov ochorenia COVID-19 bolo potvrdených v regiónoch s miernymi teplotami vzduchu od päť do 15 stupňov Celzia. Vedúci autor štúdie Chuang Čung-wej zdôraznil, že výskumníci sa nespoliehajú na predpoklad, že šírenie koronavírusu sa pri zvýšenej teplote vzduchu zastaví.

Okrem toho zistili, že 73,8 percenta nakazených ľudí žilo v regiónoch s absolútnou vlhkosťou od tri do desať gramov vodných pár na kubický meter vzduchu. Odborníci vo svojej práci poznamenali, že posudzovali len prirodzené faktory ovplyvňujúce šírenie nového koronavírusu, ale existujú aj ďalšie faktory. Výskum zverejnili v časopise Science of The Total Environment.

Archívna snímka - Lekári ošetrujú pacientov, ktorí sú infikovaní novým druhom koronavírusu na izolavenej jednotke intenzívnej starotlivosti v nemocnici v čínskom meste Wu-chan 6. februára 2020.
Foto: TASR/AP
Čínski predstavitelia koncom decembra 2019 Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) oznámili, že v stredočínskom meste Wu-chan sa vyskytli prípady zápalu pľúc dovtedy neznámeho pôvodu. Potom boli postupne prípady nákazy novým koronavírusom, ktoré WHO pomenovala ako ochorenie COVID-19, hlásené z každého kúta sveta.

WHO 11. marca 2020 vyhlásila výskyt koronavírusu za pandémiu. Podľa najnovších štatistík sa po celom svete koronavírusom infikovalo vyše 5.601.800 ľudí a hlásených bolo vyše 338.000 mŕtvych. Z ochorenia sa vo svete zatiaľ vyliečilo viac ako 2.381.000 ľudí, dodala TASS.