< sekcia Zahraničie

Čína vyslala prvú posádku na svoju novú vesmírnu stanicu

Čínski astronauti zľava Tchang Chung-po, veliteľ misie Nie Chaj-šeng a Liou Po-ming mávajú pred štartom kozmickej lode Šen-čou 12 z kozmodrómu Ťiou-čchüan nachádzajúcom sa v púšti Gobi na severozápade Číny vo štvrtok 17. júna 2021. Foto: TASR/AP

Trojica kozmonautov strávi na novej stanici tri mesiace.

Peking 17. júna (TASR) - Čína vo štvrtok vyslala prvých kozmonautov na svoju novú vesmírnu stanicu Tchien-kung. Misia bude dosiaľ najdlhším pobytom čínskych astronautov v kozme a zároveň prvou čínskou vesmírnou misiou s posádkou za takmer päť rokov, informovala tlačová agentúra AFP.

Kozmická loď Šen-čou 12 s troma čínskymi "tajkonautmi" na palube odštartovala o 9.22 h miestneho času (3.22 h SELČ) z kozmodrómu Ťiou-čchüan nachádzajúcom sa v púšti Gobi na severozápade Číny.

Na obežnú dráhu ju po zhruba 10 minútach od štartu vyniesla nosná raketa Šen-ťien 2F. Tam sa kozmická loď od rakety oddelila a rozvinula svoje solárne panely. Riadiace centrum označilo misiu Šen-čou 12 za "absolútne úspešnú".

Nosná raketa Šen-ťien 2F počas štartu kozmickej lode Šen-čou 12 s troma čínskymi kozmonautmi na palube z kozmodrómu Ťiou-čchüan nachádzajúcom sa v púšti Gobi na severozápade Číny vo štvrtok 17. júna 2021.
Foto: TASR/AP


Trojica kozmonautov strávi na novej stanici tri mesiace. Podľa odborníkov je vyslanie ľudskej posádky na vesmírnu stanicu prestížnou záležitosťou a dôležitým medzníkom v rozvoji ambiciózneho kozmického programu Pekingu.

Kozmická loď sa pripojí k hlavnému modulu novej orbitálnej základne, ktorý umiestnili na obežnú dráhu Zeme koncom apríla. Čína plánuje v nadchádzajúcom roku a pol ďalších 11 misií zameraných na dokončenie výstavby stanice vrátane montáže solárnych panelov a dvoch laboratórnych modulov.

Veliteľom letu je pilot čínskeho vojenského letectva Nie Chaj-šeng, ktorý už absolvoval dve vesmírne misie. Zvyšní dvaja členovia posádky sú tiež príslušníkmi čínskej armády a jeden z nich letí do kozmu prvýkrát.

Počas troch mesiacov na orbite budú vykonávať experimenty, testovať zariadenia stanice a pripravovať ďalšie rozšírenie jej hlavného obytného modulu.