< sekcia Zahraničie

Čína vyšle prvú posádku na svoju novú vesmírnu stanicu Tchien-kung

Na snímke kozmodróm Ťiou-čchüan, 16. júna 2021. Foto: TASR/AP

Peking sa rozhodol zostrojiť vlastnú vesmírnu stanicu po tom, ako Spojené štáty zakázali čínskym astronautom vstup na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Peking 16. júna (TASR) - Čína vo štvrtok vyšle prvých astronautov na svoju novú vesmírnu stanicu Tchien-kung. Misia bude dosiaľ najdlhším pobytom čínskych astronautov v kozme a zároveň prvou čínskou vesmírnou misiou s posádkou za takmer päť rokov, informovala tlačová agentúra AFP.

Astronauti strávia na stanici tri mesiace. Nosná raketa Čchang-čeng 2F odštartuje o 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) z kozmodrómu Ťiou-čchüan, ktorý sa nachádza v púšti Gobi.

Veliteľ misie Nie Chaj-šeng a jeho tím absolvovali viac než 6000 hodín výcviku vrátane stoviek manévrov pod hladinou v plnom vybavení, aby si zvykli na svoje skafandre určené na výstup do otvoreného vesmíru.

Nie Chaj-šeng bol v prvej skupine čínskych astronautov vybraných na výcvik v roku 1998, odvtedy sa zúčastnil už na dvoch vesmírnych misiách.

Kozmická loď Šen-čou sa pripojí k hlavnému úseku vesmírnej stanice s názvom Tchien-che, ktorý umiestnili na obežnú dráhu Zeme koncom apríla.

Čína plánuje v nadchádzajúcom roku a pol ďalších 11 misií zameraných na dokončenie výstavby stanice Tchien-kung vrátane montáže solárnych panelov a dvoch laboratórnych modulov.

Peking sa rozhodol zostrojiť vlastnú vesmírnu stanicu po tom, ako Spojené štáty zakázali čínskym astronautom vstup na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

ISS, ktorá je spoločným projektom USA, Ruska, Kanady, Európy a Japonska, má ukončiť svoju činnosť v roku 2024, aj keď sa uvažuje o predĺžení jej prevádzky najmenej do roku 2028.