Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Čína začala očkovať proti covidu inhalačnou vakcínou

Na videosnímke inhalačná vakcína proti ochoreniu COVID-19, 26. októbra 2022 v Šanghaji. Foto: TASR - AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomína, že inhalačné nosové vakcíny testuje už približne desiatka krajín na celom svete.

Peking 26. októbra (TASR) - Čínske mesto Šanghaj začalo v stredu aplikovať inhalačnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa vdychuje ústami. Ponúka ju ako bezplatnú posilňovaciu dávku pre tých občanov, ktorí už predtým absolvovali očkovanie proti koronavírusu. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Neinvazívne vakcíny by podľa tamojších predstaviteľov mohli presvedčiť aj tých ľudí, ktorí majú pri klasickom očkovaní strach z ihiel. Taktiež by mohli pomôcť rozšíreniu vakcín do chudobnejších krajín, keďže inhalačné typy očkovacích látok sa jednoduchšie podávajú.

V Číne nie je očkovanie povinné, no miestne úrady i tak chcú, aby posilňujúcu dávku dostalo čo najviac ľudí, aby mohla krajina uvoľniť svoje prísne protipandemické opatrenia.

Podľa odborníkov by vakcína vdychovaná cez ústa mohla zabrániť tomu, aby sa vírus dostal do ostatných častí dýchacieho systému, hoci to vo veľkej miere závisí od veľkosti vdýchnutých kvapôčok. Väčšie kvapôčky sa zastavia v ústach či hrdle, no menšie čiastočky dokážu preniknúť ďalej do tela.

Čínske úrady schválili inhalačnú vakcínu ako posilňovaciu dávku ešte v septembri. Vyrába ju čínska farmaceutická spoločnosť Cansino.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomína, že inhalačné nosové vakcíny testuje už približne desiatka krajín na celom svete.