< sekcia Zahraničie

Čína zaviedla recipročné opatrenia voči americkým diplomatom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ide o "protiopatrenie" voči októbrovému rozhodnutiu Washingtonu a obmedzeniach týkajúcich sa čínskych diplomatov.

Peking 6. decembra (TASR) - Čína v piatok oznámila, že zaviedla "recipročné" opatrenia voči americkým diplomatom na jej území. Tí teraz budú musieť upovedomiť ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu päť pracovných dní predtým, ako sa stretnú s miestnymi predstaviteľmi.

Čína informovala v stredu o nových opatreniach americké veľvyslanectvo, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. Ide podľa nej o "protiopatrenie" voči októbrovému rozhodnutiu Washingtonu a obmedzeniach týkajúcich sa čínskych diplomatov.

"Opätovne naliehame na americkú stranu, aby napravila svoje chyby a zrušila príslušné smernice," povedala hovorkyňa podľa agentúry AFP.

USA v októbri zaviedli pre čínskych diplomatov povinnosť upovedomiť americké ministerstvo zahraničných vecí pred stretnutiami s miestnymi alebo štátnymi predstaviteľmi a s vzdelávacími a výskumnými inštitúciami.

Washington vtedy označil tento krok za "recipročný". Podľa jedného zo zástupcov rezortu diplomacie bol dôvodom fakt, že sa americkí diplomati nemohli stretávať s mnohými čínskymi predstaviteľmi a akademikmi.