Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Čínska stíhačka urobila riskantný manéver blízko lietadla USA

Ilustračné foto. Foto: TASR Jaroslav Novák

Vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl povedal, že nastal alarmujúci nárast v počte riskantných incidentov a konfrontácií vyvolaných čínskymi lietadlami a loďami na mori.

Washington 31. mája (TASR) - Pilot čínskej stíhačky urobil minulý týždeň nad Juhočínskym morom "zbytočne agresívny manéver" blízko amerického prieskumného lietadla, ktoré sa preto otriaslo. Americká armáda to oznámila v utorok s tým, že prípad sa stal v medzinárodných vodách. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Incident sa odohral v období už aj tak zvýšeného napätia medzi Washingtonom a Pekingom, spôsobeného politikou voči Taiwanu a údajným čínskym špionážnym balónom, ktorý tento rok letel nad územím USA a tie ho následne zostrelili.

Čínska stíhačka "preletela v piatok priamo pred nosom amerického prieskumného lietadla RC-135 a donútila ho tak letieť cez vzniknuté turbulencie", uviedlo v oznámení indopacifické velenie USA (INDOPACOM).

"RC-135 vykonávalo bezpečné a obvyklé operácie nad Juhočínskym morom v medzinárodnom vzdušnom priestore v súlade s medzinárodným právom," dodalo velenie.

Zároveň odtajnilo a zverejnilo video zachytávajúce stíhačku, ako preletí popred americké lietadlo, ktoré sa v následných turbulenciách viditeľne zatrasie.

Vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl povedal, že nastal "alarmujúci nárast v počte riskantných incidentov a konfrontácií" vyvolaných čínskymi lietadlami a loďami na mori. Takéto akcie môžu podľa neho "zapríčiniť nebezpečnú situáciu alebo nesprávny odhad".

"Neveríme, že piloti takto konajú nezávisle. Myslíme si, že je to súčasť širšieho plánu," uviedol predstaviteľ.

Podobný prípad s čínskym lietadlom a americkým RC-135 sa stal aj vlani v decembri, keď bol americký stroj donútený "urobiť uhýbacie manévre, aby nedošlo ku kolízii", informoval vtedy INDOPACOM.