Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Čínske plavidlá poškodili filipínsku loď a zranili štyroch ľudí

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Barbora Michalíková

Zrážka sa mala odohrať pri plytčine pri Spratlyho ostrovoch, na ktoré si robia nároky obe krajiny.

Manila 5. marca (TASR) - Filipínska pobrežná stráž tvrdí, že jedna z jej lodí bola poškodená pri utorňajšej zrážke s plavidlom čínskej pobrežnej stráže. K incidentu údajne došlo počas misie zameranej na zásobenie filipínských jednotiek na vojenskej základni na plytčine v Juhočínskom mori, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Zrážka sa mala odohrať pri plytčine pri Spratlyho ostrovoch, na ktoré si robia nároky obe krajiny. Podľa filipínskej stráže pri nej došlo k miernemu poškodeniu lode, pričom celý incident zapríčinili "nebezpečn´w manévrw" zo strany čínskej stráže.

Čínska pobrežná stráž na margo incidentu uviedla, že "prijala kontrolné opatrenia" proti "nezákonnému vniknutiu" filipínskych lodí do vôd okolo zmienenej plytčiny a ostrovov, ktoré označila za čínske.

Agentúra DPA okrem toho informovala, že čínske lode zároveň v utorok v oblasti strieľali z vodných diel aj na filipínsky čln, ktorý sa taktiež zúčastňoval na zmienenej zásobovacej misii.

Podľa AFP mali pri tomto incidente utrpieť zranenia štyria členovia posádky tohto plavidla.

Peking považuje za svoje takmer celé Juhočínske more, pričom odmieta konkurenčné nároky mnohých iných štátov juhovýchodnej Ázie. V oblasti je dlhodobo napätá situácia, pričom naposledy v decembri tam taktiež čínske lode strieľali taktiež z vodných diel na filipínske.

Spolu s utorňajšou zrážkou sú tieto dve konfrontácie považované za najintenzívnejšie, k akým došlo medzi Manilou a Pekingom v tejto oblasti v ostatných rokoch.