Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Zahraničie

Čínski kozmonauti ukončili šesťmesačnú misiu na vesmírnej stanici

Na snímke pristávacia kapsula kozmickej lode Šen-čou 13, ktorá pristála v púšti Gobi v čínskom regióne Vnútorné Mongolsko v noci na sobotu 16. apríla 2022. Traja čínski kozmonauti sa v sobotu vrátili naspäť na Zem po šesťmesačnej misii na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung. Na Zem sa po 183 dňoch vrátili traja čínski tajkonauti, dvaja muži a jedna žena: Čaj Č’-kang, Jie Kuang-fu a Wang Ja-pching. Všetci traja po pristátí vyhlásili, že sa cítia dobre. Štart ďalšej pilotovanej misie na vesmírnu stanicu Šen-čou 14 sa očakáva v priebehu najbližších mesiacov, zrejme v máji alebo júni. Foto: TASR/AP

Peking na svoju vesmírnu stanicu v utorok vyslal ďalší tím tajkonautov, pričom jedným z členov posádky je aj po prvýkrát v čínskej vesmírnej histórii civilista.

Peking 4. júna (TASR) - Traja čínski tajkonauti sa v nedeľu vrátili na Zem po tom, ako strávili šesť mesiacov na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Kozmická loď Šen-čou 15 pristála v púšti Gobi na severozápade Číny po deväťhodinovej ceste. Traja astronauti - v Číne nazývaní tajkonauti - strávili vo vesmíre 186 dní.

Peking na svoju vesmírnu stanicu v utorok vyslal ďalší tím tajkonautov, pričom jedným z členov posádky je aj po prvýkrát v čínskej vesmírnej histórii civilista.

Čínska vesmírna stanica Tchien-kung bola vybudovaná v rámci snahy Číny stať sa po boku Spojených štátov a Ruska ďalšou kozmickou veľmocou. Čína si už pripísala aj prvý úspech, keďže sa jej podarilo ako prvej krajine pristáť s terénnym vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca.

Čína plánuje v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu postaviť aj základňu na Mesiaci a Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou.