Quantcast
< sekcia Zahraničie

Cirkev je pobúrená nacistickou vlajkou na pohrebe extrémistky

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Rímska diecéza potvrdila, že rakva bola zahalená nacistickou vlajkou, ktorú označila za strašný symbol nezlučiteľný s kresťanstvom.

Rím 11. januára (TASR) - Rímska diecéza vyjadrila v utorok pobúrenie nad tým, že rakva s pozostatkami neofašistickej aktivistky bola počas cirkevného pohrebu zahalená nacistickou vlajkou. Informovala o tom agentúra AP.

Fotografia z pondelňajšieho pohrebu zverejnená v talianskom denníku La Repubblica zachytáva smútiacich ľudí pred kostolom Santa Lucia v rímskej štvrti Prati, stojacich okolo rakvy zahalenej červenou vlajkou s hákovým krížom.

Denník napísal, že pohreb mala Alessia Augellová, členka neofašistickej strany Forza Nuova (Nová sila, FN), ktorej sa pripisujú násilné protesty v centre Ríma z vlaňajšieho októbra namierené proti premiérovi Mariovi Draghimu a parlamentu.

La Repubblica uviedla, že 44-ročná Augellová zomrela na hlbokú žilovú trombózu.

Členovia Forzy Nuovy ukázali počas pohrebu, ktorý vyšetruje aj polícia, fašistický pozdrav, dodal denník.

Rímska diecéza potvrdila, že rakva bola zahalená nacistickou vlajkou, ktorú označila za "strašný symbol nezlučiteľný s kresťanstvom". Dodala, že niektorí z prítomných vykrikovali heslá a robili gestá súvisiace s "touto extrémistickou ideológiou".

Kňaz tejto farnosti Alessandro Zenobbi vyjadril "hlboký smútok, sklamanie a zdesenie z toho, čo sa stalo". "Dištancujeme sa od každého slova, gesta a symbolu použitého mimo kostola," uviedol.

Forza Nuova od svojho vzniku v roku 1997 čerpá z tradície násilných, krajne pravicových organizácií aktívnych v Taliansku v takzvaných Rokoch olova, teda v politicky nepokojných 70. rokoch 20. Storočia. V roku 2008 sa jej pôsobnosť rozšírila na celé Taliansko.

Súčasným vodcom FN je Roberto Fiore, 62-ročný otec 11 detí. V 80. rokoch ho uznali za vinného z podvratnej trestnej činnosti a zo založenia krajne pravicového ozbrojeného politického hnutia.