Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Členovia Škótskej národnej strany začínajú hlasovať o novom lídrovi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Za favorita je považovaný 37-ročný Humza Yousaf, ktorý prisľúbil zachovať progresívnu sociálnu politiku odchádzajúcej premiérky Sturgeonovej.

Edinburgh 13. marca (TASR) - Desaťtisíce členov Škótskej národnej strany (SNP) začínajú v pondelok hlasovať o nástupcovi Nicoly Sturgeonovej, ktorý sa stane budúcim šéfom škótskej regionálnej vlády. Hlasovanie potrvá do 27. marca a bude sa uskutočňovať prostredníctvom internetu i poštou. Meno víťaza bude známe 28. marca.

Len niekoľko hodín po začatí hlasovania by sa mali kandidáti na líderský post v SNP zúčastniť na debate vysielanej televíziou Sky News v priamom prenose. Ide o v poradí tretí televízny duel v doterajšej kampani pred voľbami nového lídra SNP, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

O najvyššiu funkciu v Škótsku sa uchádzajú traja kandidáti: škótska ministerka financií Kate Forbesová, škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf, ktorý je prvý členom škótskej vlády moslimského vierovyznania - a bývalá ministerka pre komunálnu bezpečnosť Ash Reganová.

Za favorita je považovaný 37-ročný Yousaf, ktorý prisľúbil zachovať progresívnu sociálnu politiku odchádzajúcej premiérky Sturgeonovej. "Som jediný kandidát, ktorý jednoznačne povedal, že bude chrániť každého," povedal vo štvrtkovej televíznej debate.

Yousafa podporujú aj spojenci Nicoly Sturgeonovej, ale podľa prieskumov verejnej mienky je Forbesová najpopulárnejšia medzi voličmi, ktorí sú za nezávislosť Škótska, aj celkovo medzi Škótmi.

Podľa prieskumu zverejneného v nedeľu podporuje Kate Forbesovú 33 percent Škótov, Yousafa 18 a Reganovú 10 percent.

Hlasovanie o novom lídrovi SNP je považované za dôležité pre budúcnosť Spojeného kráľovstva, kde sa rozpory medzi štyrmi konštitučnými subjektmi - Anglickom, Škótskom, Walesom a Severným Írskom - v dôsledku brexitu ešte viac prehĺbili.

Sturgeonová nastúpila na čelo škótskej vlády v novembri 2014, po referende o nezávislosti, v ktorom 55 percent Škótov hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Pod silným tlakom sa ocitla po svojej neúspešnej snahe o usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Británie: Londýn sa proti tomuto zámeru dôrazne postavil a minulý rok jeho odmietavý postoj podporil aj rozsudok britského Najvyššieho súdu.

Premiérka následne oznámila, že z komunálnych volieb v roku 2026 urobí de facto referendum za alebo proti nezávislosti Škótska. Tento krok bol však vnímaný ako kontroverzný aj v samotnej SNP, ktorej voliči sú v tejto otázke ostro rozdelení.

Veľkým problémom pre Sturgeonovú bola aj jej podpora pre zákon na ochranu práv transrodových osôb, ktorý jej vláda schválila vlani v decembri, ale centrálna vláda v Londýne ho napokon zablokovala.