Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Krajiny EÚ odsúhlasili trojmiliardovú pomoc pre desať susedných krajín

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Európska únia sa rozhodla pomôcť Albánsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Gruzínsku, Jordánsku, Kosovu, Moldavsku, Severnému Macedónsku, Tunisku a Ukrajine.

Brusel 5. mája (TASR) – Veľvyslanci členských krajín EÚ dnes v Bruseli schválili návrh Európskej komisie poskytnúť tri miliardy eur v podobe makrofinančnej pomoci desiatim susedským a partnerským krajinám. Zámerom EÚ je pomôcť týmto krajinám vyrovnať sa s hospodárskymi dôsledkami pandémie nového koronavírusu.

Chorvátsky minister financií Zdravko Marič upozornil v mene chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ, že krajiny snažiace sa o členstvo v Únii a ďalšie krajiny v susedstve EÚ sú "našimi najbližšími partnermi" a dodal, že "teraz je viac ako kedykoľvek predtým nevyhnutné, aby sme držali spolu a preukázali solidaritu pri riešení hospodárskych a sociálnych dôsledkov tejto globálnej krízy".

Finančná pomoc sa bude poskytovať vo forme pôžičiek za veľmi výhodných podmienok. EÚ sa rozhodla pomôcť Albánsku (získa 180 miliónov eur), Bosne a Hercegovine (250 miliónov eur), Čiernej Hore (60 miliónov), Gruzínsku (150 miliónov), Jordánsku (200 miliónov), Kosovu (100 miliónov), Moldavsku (100 miliónov), Severnému Macedónsku (160 miliónov), Tunisku (600 miliónov) a Ukrajine (1,2 miliardy eur).

EÚ takto pomôže uvedeným krajinám pokryť ich okamžité finančné potreby, ktoré vznikli v dôsledku prepuknutia pandémie. Spolu s podporou od Medzinárodného menového fondu (MMF) pomôžu tieto finančné zdroje posilniť makroekonomickú stabilitu a vytvoriť vhodný priestor na pridelenie zdrojov na ochranu občanov a zmiernenie negatívnych sociálno-ekonomických dôsledkov pandémie.

Finančné prostriedky budú k dispozícii po dobu 12 mesiacov a vyplatia sa v dvoch splátkach. Maximálna priemerná doba splatnosti pôžičiek je 15 rokov.

Dohodu, ktorú schválili veľvyslanci ešte musia podpísať aj ministri členských krajín a odobriť poslanci Európskeho parlamentu.