Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Krajiny po maratónskych rokovaniach na COP27 prijali klimatickú dohodu

Predseda klimatického summitu COP27 Sámih Šukrí (vpravo) reční počas záverečného plenárneho zasadnutia klimatického summitu OSN v nedeľu 20. novembra 2022 v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Foto: TASR/AP

Prijatím tejto dohody sa skončila v poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC).

Šarm aš-Šajch 20. novembra (TASR) - Krajiny na Klimatickom summite OSN (COP27) v nedeľu prijali klimatickú dohodu, ktorá vyzýva na rýchle zníženie emisií v snahe spomaliť globálne otepľovanie. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedá COP27, oznámil schválenie textu dohody po maratónskych rokovaniach. Prijatím tejto dohody sa skončila v poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC).

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že rokovania COP27 zaostali pri presadzovaní naliehavého "drastického" znižovania uhlíkových emisií potrebného na riešenie globálneho otepľovania.

"Naša planéta je stále v pohotovosti. Teraz musíme drasticky znížiť emisie a toto je problém, ktorý táto COP neriešila," uviedol šéf OSN po skončení summitu COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu.

Sklamanie v súvislosti s nedostatkom ambícií klimatickej dohody pri znižovaní emisií neskrýval ani podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý na COP27 viedol delegáciu EÚ.

"To, čo máme pred sebou, nie je pre ľudí a planétu dostatočným krokom vpred. Neprináša to dostatok úsilia zo strany hlavných producentov emisií na urýchlenie ich znižovania emisií," uviedol.

Krajiny v nedeľu schválili aj vytvorenie špeciálneho fondu pre zraniteľné krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté následkami klimatických zmien.