Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

COP29: Návrh dohody o klíme zatiaľ nevyriešil kľúčové finančné otázky

Komisár EÚ pre klímu Wopke Hoekstra reční počas tlačovej konferencie na klimatickom samite OSN COP29 v stredu 20. novembra 2024 v Baku v Azerbajdžane. Foto: TASR/AP

COP29 prebieha v azerbajdžanskej metropole Baku od 11. novembra za účasti dovedna vyše 50.000 delegátov, zastupujúcich 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov.

Baku 21. novembra (TASR) - Azerbajdžanské predsedníctvo Konferencie OSN o zmene klímy (COP29) predstavilo vo štvrtok návrh novej globálnej dohody, ktorej cieľom je stanoviť, ako budú bohatšie krajiny finančne prispievať na pomoc chudobnejším na boj s dôsledkami klimatických zmien. Len desaťstranový návrh vyvolal u mnohých znepokojenie, nakoľko viacero kľúčových otázok stále ponechal nevyriešených, informuje TASR podľa agentúr DPA a Reuters.

COP29 prebieha v azerbajdžanskej metropole Baku od 11. novembra za účasti dovedna vyše 50.000 delegátov, zastupujúcich 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov. Konferencia sa má skončiť v piatok, hoci podľa agentúry Reuters sa očakáva, že sa predĺži, a to práve pre potrebu dosiahnuť finálnu dohodu.

Hlavnou otázkou zostáva podľa DPA doriešenie výšky finančnej podpory, ktorá by sa mala byť poskytnutá rozvojovým krajinám. V návrhu dohody sa uvádza, že finančná podpora na boj s klimatickými zmenami a tiež na kompenzáciu nimi spôsobených škôd by mala mať predovšetkým formu grantov, a nie pôžičiek, ktoré by mohli chudobnejšie krajiny značne zadlžiť.

Dosahovanie dohody sa však podľa Reuters deje veľmi pomaly. Nejasné v navrhovanom dokumente napríklad zostáva, čo presne sa započítava do ročných príspevkov a tiež, kto ho má vlastne poskytovať. "Text (návrhu), ktorý máme teraz k dispozícii... je nevyvážený, neuskutočniteľný a neprijateľný," povedal eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra a azerbajdžanské predsedníctvo COP29 vyzval na ráznejšie vedenie pri zostavovaní dohody.

Reuters približuje, že rozvojové krajiny potrebujú podľa odhadov ekonómov dostávať do konca desaťročia najmenej bilión dolárov ročne na riešenie dôsledkov klimatických zmien.

Pomerne krátky návrh dohody zhŕňa podľa Reuters dve rozdielne stanoviská rozvinutých a rozvojových krajín vytvorených už pred konferenciou v Baku. Prvé z nich sa týka financovania pomocou zmienených grantov a druhé rozšírenia možného spôsobu financovania, nie len uvádzanými grantmi, ktoré sa započítavajú do ročného cieľa. Vyhýba sa však uvedeniu celkovej sumy, ktorú by krajiny mali poskytovať.

Predsedníctvo COP29 prisľúbilo, že v noci na piatok zverejní efektívnejšiu verziu návrhu aj s konkrétnymi číslami. Generálny tajomník OSN António Guterres sa do Baku vrátil zo summitu skupiny G20 v brazílskom Riu de Janeiro. Zástupcov jednotlivých krajín v Baku varoval pred rizikami zlyhania a zároveň povedal, že "neúspech nie je možnosťou".

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.