Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Zahraničie

COVID-19: Slovinsko ponechá Chorvátsko na zozname bezpečných krajín

Na snímke pláž v chorvátskom meste Rijeka, ktoré je jedno z obľúbených destinácií slovenských turistov. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovinská vláda vyškrtla zo zoznamu bezpečných krajín už napríklad Čiernu Horu a Luxembursko.

Ľubľana 30. júna (TASR) - Slovinsko sa na rozdiel od svojich predchádzajúcich oznámení rozhodlo nevyradiť Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín. K tomuto postoju dospelo na základe nových hodnotení a krokov, ktoré chorvátska vláda podnikla proti šíreniu nového koronavírusu. Informácie priniesla v utorok slovinská tlačová agentúra STA.

Hovorca vlády Jelko Kacin v utorok novinárom povedal, že aj keď počet nakazených na 100.000 obyvateľov v Chorvátsku prekračoval desať za deň posledné dva týždne, čo je podmienkou pre odstránenie zo zoznamu, Slovinsko je presvedčené, že Chorvátsku sa podarí zastaviť šírenie infekcie.

Postoj slovinskej vlády sa opiera o nové hodnotenia chorvátskej situácie a o rozhodnutie Chorvátska zatvoriť nočné kluby, ktoré Kacin v pondelok označil za hlavnú príčinu obáv.

Slovinsko ešte v pondelok oznámilo, že v utorok vyradí Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín v prípade, ak tam počet ľudí nakazených koronavírusom prekročí priemer desať na 100.000 obyvateľov. Počet prípadov nákazy v Chorvátsku totiž opäť rastie od polovice júna. Minulý štvrtok úrady zaznamenali denný nárast o 95 infikovaných, čo je najviac od 1. apríla. Chorvátsky inštitút verejného zdravia potvrdil v pondelok ďalších 67 prípadov.

Slovinská vláda vyškrtla zo zoznamu bezpečných krajín už napríklad Čiernu Horu a Luxembursko.

Ľudia prichádzajúci z krajín, ktoré nie sú označené ako bezpečné, musia po návrate podstúpiť 14-dňovú karanténu.