Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

V ČR dostal muž s logom Vagnerovej skupiny na bunde ďalšiu podmienku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Okrem loga vagnerovcov mal demonštrant na májovom proteste aj georgijevskú stužku pripnutú na batohu.

Praha 6. decembra (TASR) - Mužovi, ktorý sa na jar objavil na protivládnej demonštrácii v Prahe s nášivkou Vagnerovej skupiny na bunde a georgijevskou stužkou na batohu, súd v stredu uložil polročnú podmienku za verejné schvaľovanie vojnových zločinov. Už v minulosti bol za podobný skutok potrestaný, ale odvolací súd prípad vrátil na opätovné konanie. Na základe správy servera Novinky.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Podľa sudkyne Obvodného súdu pre Prahu 1 Evy Švíglerovej si bol obžalovaný "dobre vedomý" významu a odkazov nášivky Vagnerovej skupiny, a práve preto si ju na zhromaždenie vzal, aby tak vyjadril svoj postoj. "Obžalovaný si musí uvedomiť, že sloboda prejavu má v demokratickej spoločnosti svoje medze," povedala sudkyňa. Zdôraznila, že žoldnierska Vagnerova skupina sa v službách Ruska dopúšťala na Ukrajine vysokej miery násilia.

Okrem loga vagnerovcov mal demonštrant na májovom proteste aj georgijevskú stužku pripnutú na batohu. Ako konštatovala sudkyňa, tá pôvodne slúžila ako symbol víťazstva Červenej armády nad fašizmom v druhej svetovej vojne, ale v súčasnom konflikte na Ukrajine sa používa ako symbol ospravedlňujúci ruskú agresiu.

Za popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie a ospravedlňovanie genocídy mužovi hrozilo až trojročné väzenie. Nakoniec dostal polročnú podmienku s odkladom na 2,5 roka a trest prepadnutia veci. Obžalovaný sa v stredu na súd nedostavil a podľa sudkyne odmietol vypovedať aj v prípravnom konaní.

Muž sa v máji zúčastnil na demonštrácii, ktorú organizoval aktivista Ladislav Vrabel. Ešte v marci prišiel s rovnakou nášivkou a písmenom Z na protest organizovaný predsedom strany PRO Jindřichom Rajchlom. Za to ho už v máji súd potrestal polročnou podmienkou s odkladom na dva roky. Verdikt však zrušil Mestský súd v Prahe a prípad vrátil na opätovné konanie.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)