< sekcia Zahraničie

Koronavírusová epidémia v Česku prešla zo západu na východ krajiny

Ľudia s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu stoja v rade na pivo na letnej terase reštaurácie v Prahe 17. mája 2020. Foto: TASR/AP

Najväčšie týždenné prírastky sú momentálne v Karvinej (+ 191), Frýdku-Místku (+ 84), Prahe (+ 64) a Ostrave (+ 46).

Praha 15. júla (TASR) - Epidémia koronavírusového ochorenia COVID-19 sa zo západu Česka definitívne presunula na východ krajiny. Nové ohniská pribúdajú na severe Moravy, ale aj v Uherskom Hradišti.

Naopak Chebsko, Domažlicko a severozápad Čiech sú takmer bez výskytu vírusu, vyplýva z najnovších hlásení hygienických staníc, o ktorých v stredu informoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Podobne sú na tom aj okresy Stredočeského kraja - smerom na západ od Prahy (Rakovník, Kladno, Beroun, Příbram) sa nákaza takmer nevyskytuje, smerom na východ (Kolín, Kutná Hora) sú registrované desiatky prípadov.

Najväčšie týždenné prírastky sú momentálne v Karvinej (+ 191), Frýdku-Místku (+ 84), Prahe (+ 64) a Ostrave (+ 46). Vírus sa aktuálne šíri tiež v Kutnej Hore, Novom Jičíne, Olomouci, Jihlave, Brne a Uherskom Hradišti.

Okres Karviná má hlavné ohnisko v baniach OKD. Frýdecko-Místecko uvádza firmu, ktorá zhodou náhod vyrába ochranné a zásahové odevy a v marci šila rúška z nanotextílií aj priamo pre mesto Frýdek-Místek. Minulý týždeň všetci jej zamestnanci prešli testovaním.

Hoci sa na Karvinsku vírus šíri dlhodobo, v oblasti neboli prijaté karanténne opatrenia a prevádzka baní OKD zostávala celé týždne nezmenená.