< sekcia Zahraničie

Najvyšší súd sa zastal somálskej študentky s hidžábom

Dievča v hidžábe. Foto: TASR

Dievča sa prostredníctvom žaloby domáhalo ospravedlnenia a 60.000 korún (2350 eur).

Praha 6. decembra (TASR) - Na stranu somálskej študentky, ktorá nemohla na pražskej Strednej zdravotníckej škole nosiť hidžáb, sa v piatok postavil český Najvyšší súd. Spravodajský server Novinky.cz pripomína, že hidžáb je šatka, ktorou si moslimky zahaľujú vlasy, krk a ramená.

Podľa Najvyššieho súdu zákaz nosenia hidžábu pri teoretickej výučbe nemal žiadny legitímny cieľ. Česká republika musí podľa súdu akceptovať a tolerovať náboženský pluralizmus, nesmie diskriminovať či naopak bezdôvodne zvýhodňovať niektorý z náboženských smerov.

Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že školu opustila po tom, ako ju riaditeľka na začiatku školského roka v septembri 2013 vyzvala, aby si hidžáb dala dole aj počas teoretickej výučby. Pôvodne vraj boli dohodnuté na tom, že si šatku musí sňať iba pri ošetrovateľskej praxi. Študentka nakoniec zo školy odišla.

Dievča sa prostredníctvom žaloby domáhalo ospravedlnenia a 60.000 korún (2350 eur). Na Obvodnom súde pre Prahu 10 ani Mestskom súde v Prahe neuspela.

Vtedajší súd sprevádzali veľké protesty, ktorých sa zúčastnili aj politici. Stavali sa na stranu riaditeľky školy, ktorá od dievčaťa požadovala, aby si šatku sňala.

Prípad sa teraz vracia späť na obvodný súd na nové prerokovanie, súd však bude viazaný názorom Najvyššieho súdu, uviedli Novinky.cz.