< sekcia Zahraničie

ČR od utorka otvorí všetky hraničné priechody s Nemeckom a Rakúskom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Skončila sa povinnosť zakrývať si vonku dýchacie cesty rúškom, respirátorom či šatkou. Zatiaľ ich však ľudia stále musia používať vo verejnej doprave, na úradoch alebo v obchodoch.

Praha 25. mája (TASR) - Od utorka budú na hraniciach ČR s Rakúskom a Nemeckom len náhodné kontroly. S oboma krajinami otvorí Česko všetky cestné aj železničné hraničné priechody. Na svojom zasadnutí o tom podľa spravodajskej televízie ČT24 v pondelok rozhodla česká vláda.

Od utorka tiež v ČR prestane platiť obmedzenie, podľa ktorého môžu v čase od 08.00 h a 10.00 h vo väčších obchodoch s potravinami, hygienickým tovarom, kozmetikou a drogériou nakupovať len osoby staršie ako 65 rokov.

V Česku sa od pondelka výrazne uvoľnili opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Do lavíc sa môžu vrátiť žiaci prvého stupňa základných škôl. Otvorili sa vnútorné priestory reštaurácií, hotely alebo kempingy. Konať sa môžu hromadné akcie vo vonkajších alebo vnútorných priestoroch s účasťou maximálne 300 osôb.

Sprístupnené sú vnútorné priestory hradov, zámkov alebo zoologických záhrad, obnoví sa prevádzka kúpalísk a bazénov. Povolené sú opäť návštevy v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach. Platí aj miernejší režim pre nosenie rúšok.

Skončila sa povinnosť zakrývať si vonku dýchacie cesty rúškom, respirátorom či šatkou. Zatiaľ ich však ľudia stále musia používať vo verejnej doprave, na úradoch alebo v obchodoch. Výnimku majú deti v školách či škôlkach alebo niektoré profesie, napríklad ľudia v kanceláriách.