< sekcia Zahraničie

Českí rušňovodiči budú na malých tratiach povinne hlásiť odchod vlakov

Na snímke logo Českých dráh. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

K zatiaľ poslednej nehode došlo v utorok večer, keď osobný vlak narazil do nákladného vlaku neďaleko Českého Brodu v Stredočeskom kraji.

Praha 15. júla (TASR) - Česká Správa železníc v stredu v reakcii na najnovšiu sériu nehôd vlakov rozhodla, že od 15. augusta budú musieť rušňovodiči na malých regionálnych tratiach vopred hlásiť odchod súpravy zo staníc, dopravní a ďalších určených miest. Informoval o tom v stredu spravodajský portál Novinky.cz.

Toto opatrenie má zabrániť zlyhaniu ľudského faktora, ktoré mohlo zapríčiniť niektoré z nedávnych nehôd. Dopravcov o ňom listom informoval generálny riaditeľ Správy železníc Jiří Svoboda.

"Jedným z prvých opatrení na zníženie možného pochybenia ľudského faktora bude mimoriadna zmena cestovného poriadku k 15. augustu 2020, ktorá zavedie ohlasovaciu povinnosť vo všetkých dopravniach a na všetkých tratiach prevádzkovaných Správou železníc," píše sa v stanovisku Správy železníc.

K zatiaľ poslednej nehode došlo v utorok večer, keď osobný vlak narazil do nákladného vlaku neďaleko Českého Brodu v Stredočeskom kraji. Pri nehode zahynul rušňovodič osobného vlaku a 35 ľudí utrpelo zranenia. Na miesto nehody prišiel ešte v noci minister dopravy Karel Havlíček, ktorý naznačil, že nehodu mohla spôsobiť ľudská chyba. Rušňovodič totiž podľa ministra prešiel návestidlom na červenú. Havlíček tiež dodal, že trať, na ktorej ku zrážke došlo, je asi najlepšie zabezpečenou v Česku, takže technika podľa neho zrejme nezlyhala.

Ľudský faktor podľa Svobodu zohráva a pri súčasnom stave bude naďalej zohrávať veľmi dôležitú úlohu. Svoboda tiež apeloval na dopravcov, aby kontrolovali zamestnancov a dbali na dodržiavanie predpisov.

Počas posledných dní došlo v Česku k sérii vážnych vlakových nehôd. V nedeľu 14. júna najmenej 15 ľudí utrpelo zranenia pri zrážke vlaku s autobusom, ku ktorej došlo na železničnom priecestí pri obci Struhařov v okrese Benešov.

V utorok 7. júla pri čelnej zrážke dvoch osobných vlakov v okrese Karlove Vary zahynuli dvaja ľudia a 24 utrpelo zranenia. Táto nehoda sa stala na jednokoľajovej trati medzi stanicou Nové Hamry a dopravňou Pernink.