< sekcia Zahraničie

ČR sa ohradila voči tvrdeniu, že môže byť zdrojom jedu novičok

Na snímke minister obrany ČR Martin Stropnický. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa webu Novinky.cz Stropnický tiež konštatoval, že ČR dodržiava všetky dohody a môže garantovať, že na jej území sa žiadne také zbrane nenachádzajú.

Praha 17. marca (TASR) - Český minister zahraničných vecí v demisii Martin Stropnický i šéfka rezortu obrany Karla Šlechtová sa ohradili proti sobotňajšiemu tvrdeniu hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovovej, že smrtiaca látka novičok, ktorou bol otrávený bývalý dvojitý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija, mohla pochádzať z ČR.

"Ohradzujeme sa proti tvrdeniu o pôvode novičoku, ktoré nemožno ničím doložiť. Je to štandardný spôsob, ako manipulovať informácie vo verejnom priestore, keď sa vypustí správa vysoko špekulatívneho charakteru, bez toho, aby bolo možné ju dokázať," napísal Stropnický na svojom profile na Twitteri.

Minister dodal, že "táto informácia sa prvýkrát objavila už v predchádzajúcich dňoch na dezinformačnom serveri Sputnik".

Podľa webu Novinky.cz Stropnický tiež konštatoval, že ČR dodržiava všetky dohody a môže garantovať, že na jej území sa žiadne také zbrane nenachádzajú. "Máme schopných chemikov, ale to sú analytici,"povedal Stropnický.

Šlechtová označila obvinenia prednesené Zacharovovou za "absurdné" a rozhodne ich odmietla. "Česká republika je od 90. rokov signatárom dohovoru o zákaze, vývoji, výrobe a šírení chemických zbrani a striktne ho dodržiava. Náš liberecký 31. pluk chemikov sa zaoberá výhradne ochranou proti týmto látkam," napísala na Twitteri.

Celú kauzou sa už zaoberá aj česká Bezpečnostná informačná služba (BIS). "Informácie z Ruska intenzívne preverujeme a naše informácie okamžite odovzdávame zákonným adresátom," povedal denníku Právo hovorca BIS Ladislav Šticha.

Zacharovová v sobotu v rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24 povedala, že najpravdepodobnejším zdrojom, odkiaľ by mohol pochádzať jed zo skupiny nervovoparalytických látok novičok, sú Veľká Británia, Slovensko, Česko a Švédsko, no celkom nie je možné vylúčiť ani Spojené štáty.

V Ruskej federácii ani v Sovietskom zväze sa podľa Zacharovovej nikdy neuskutočnil výskum s cieľom vyvinúť chemikálie s kódovým označením novičok. Práve odtiaľ má podľa britskej premiérky Theresy Mayovej pochádzať jed, ktorý začiatkom marca spôsobil otravu Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury.

"Ani na území Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Ruskej federácie či na jej území sa nerobili výskumy, ktoré by mali priame alebo kódové označenie novičok," citovala Zacharovovú agentúra Interfax.

"Toto je kľúčová vec: v Sovietskom zväze ani v Ruskej federácii nebolo slovo novičok nikdy použité v kontexte vývoja chemických prvkov," povedal Zacharovová.

Zdôraznila, že tento názov nebol "ani patentovaný, ani použitý ako symbol či kód". Dodala, že slovo novičok bolo použité na Západe ako názov pre toxické chemické látky a materiály.