Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Zahraničie

Súd v prípade požiaru v Českom Švajčiarsku odložili na neurčito

Ilustračná snímka Foto: TASR

Súd sa v prípade najväčšieho lesného požiaru v moderných dejinách Česka začal v polovici mája.

Praha 27. mája (TASR) - Krajský súd v Ústí nad Labem zatiaľ nebude pokračovať v pojednávaní prípadu založenia požiaru v Českom Švajčiarsku v roku 2022. Obžalovaný Jiří L. nie je podľa súdu momentálne schopný zúčastniť sa na trestnom konaní, dočasne bude v starostlivosti väzenských psychiatrov. Na základe správy servera iDNES.cz informuje spravodajkyňa TASR.

"Súd počká niekoľko týždňov, počas ktorých predpokladá, že by mohlo dôjsť k zlepšeniu duševných funkcií obžalovaného," povedal v pondelok predseda súdneho senátu Roman Felzmann. Vychádzal zo správy znalcov, ktorú súd na poslednom pojednávaní nariadil doplniť.

Tí tvrdia, že od predchádzajúceho znaleckého posudku sa stav obžalovaného muža nezhoršil. V obmedzenej miere je schopný trestné konanie vnímať, ale jeho správanie ovplyvňujú silné lieky. Odporučili preto umiestniť ho do psychiatrickej liečebne.

Podľa servera súd rozhodol, že muž zostane vo väzbe, lebo jeho pobyt na slobode by mohol viesť k opakovaniu protiprávneho konania. Prevezú ho na psychiatrické oddelenie väznice v Brne, kde mu budú postupne znižovať medikáciu. Pojednávanie je odložené na neurčito.

Súd sa v prípade najväčšieho lesného požiaru v moderných dejinách Česka začal v polovici mája. Obžalovaný sa vo svojej výpovedi priznal k založeniu niekoľkých menších požiarov, zapálenie lesa v Českom Švajčiarsku odmietol. V prípravnom konaní sa pôvodne priznal aj k tomu, neskôr svoju výpoveď zmenil.

Požiar v národnom parku vypukol predvlani 24. júla. Zasahovalo pri ňom približne 6000 hasičov a 400 kusov techniky vrátane hasičských lietadiel a vrtuľníkov. Uhasiť sa ho podarilo po 20 dňoch.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)