Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Kaliňák vyjadril podporu Černochovej po výbuchu v Libavej

Na archívnej snímke útok pozemných síl a pechoty počas cvičenia Blue line 2000 v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá. Foto: TASR - Pavol Funtál

Pri explózii zomrel jeden vojak, zranilo sa osem vojakov a jeden občiansky zamestnanec. Prípad vyšetruje vojenská polícia.

Bratislava 17. júna (TASR) - Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vyjadril ministerke obrany ČR Jane Černochovej telegramom svoju spoluúčasť i podporu v súvislosti s tragickým výbuchom munície v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá neďaleko Olomouca. Ministerstvo obrany (MO) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

"Je mi nesmierne ľúto nešťastia, ku ktorému dnes došlo v Libavej. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým, zraneným vojakom želám skoré uzdravenie a verím, že sa situáciu podarí čo najskôr stabilizovať," uviedol minister.

V pondelok dopoludnia počas plánovaného výcviku pyrotechnikov došlo vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá neďaleko Olomouca k výbuchu dosiaľ nešpecifikovanej munície. Pri explózii zomrel jeden vojak, zranilo sa osem vojakov a jeden občiansky zamestnanec. Prípad vyšetruje vojenská polícia.


Černochová: Zatiaľ neexistuje podozrenie, že v Libavej išlo o sabotážPraha 17. júna (TASR) - Česká ministerka obrany Jana Černochová poprela, že by v súvislosti s pondelkovým výbuchom vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá išlo o sabotáž zo strany cudzej moci. Povedala to po návšteve miesta výbuchu. Chce tak vyvrátiť dezinformácie šíriace sa na sociálnych sieťach, informuje spravodajkyňa TASR.

"V prvotných momentoch vyšetrovania nie je v tejto chvíli žiadne podozrenie, že by išlo o nejakú sabotáž alebo niečo, čo by súviselo s medzinárodnou situáciou, ale že naozaj ide o veľmi tragickú udalosť, ku ktorej došlo pri manipulácii," spresnila šéfka rezortu obrany.

Černochová v Olomouci navštívila troch vojakov hospitalizovaných vo vojenskej nemocnici. V pláne má navštíviť aj ďalších dvoch vo fakultnej nemocnici, tí sú však podľa jej slov vo vážnejšom stave. Troch po ošetrení prepustili do domácej liečby.

Podľa primára chirurgického oddelenia vojenskej nemocnice v Olomouci Miroslava Najdekra nie je žiaden z vojakov v ohrození života. Spresnil, že prijali šesť vojakov, z toho troch ošetrili ambulantne, dvoch prijali na pozorovanie a operovať ich budú zrejme zajtra. Jeden potreboval akútny zákrok. "Všetko to boli črepinové poranenia... Rozsah zranení je ľahký až stredne ťažké. Väčšinou ide o poranenie končatín alebo hrudnej a brušnej steny," spresnil.

Tragická udalosť bude mať podľa ministerky obrany vplyv aj na prípadnú zmenu pravidiel či noriem pri vojenských cvičeniach. "V záujme nás všetkých je na prvom mieste bezpečnosť našich vojakov, takéto tragické udalosti by sa nemali diať. Vo chvíli, keď dôjde k vyšetreniu celej tragédie, tak pevne verím, že si z toho všetci vezmú ponaučenie a nastolia také procesy, aby sa podobná tragédia neopakovala a nedochádzalo k ďalším stratám na životoch alebo k zraneniam," dodala Černochová.

V pondelok dopoludnia počas plánovaného výcviku pyrotechnikov došlo vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá neďaleko Olomouca k výbuchu dosiaľ nešpecifikovanej munície. Pri explózii zomrel jeden vojak, zranilo sa osem vojakov a jeden občiansky zamestnanec. Prípad vyšetruje vojenská polícia.

Pri výbuchu v Libavej zomrel jeden človek, zranilo sa osem ľudíPri pondelkovom výbuchu v českom vojenskom výcvikovom priestore Libavá zomrel jeden človek, osem ľudí sa zranilo. Na sociálnej sieti X to v pondelok napísala česká armáda. Na miesto nešťastia smeruje česká ministerka obrany Jana Černochová, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Zatiaľ nešpecifikovaná munícia vybuchla podľa armády krátko po 11. hodine v priestore trhacej jamy Čermná počas plánovaného výcviku pyrotechnikov. "Na mieste bolo zranených osem vojakov z povolania a jeden občiansky zamestnanec. Jeden vojak, bohužiaľ, zomrel," napísala armáda. Všetci boli príslušníkmi Centra zabezpečenia munície Týniště nad Orlicí.

Na mieste zasahujú hasiči a udalosť vyšetruje vojenská polícia, ktorá začala úkony v trestnom konaní. Armáda dodala, že blízkych zranených a zomrelého vojaka už o nešťastnej udalosti informovala.

Na miesto výbuchu smeruje aj ministerka obrany, aby sa podľa svojich slov bezprostredne zoznámila s následkami výbuchu a poďakovala všetkým zasahujúcim zložkám za profesionálny zásah. "Výbuch, ku ktorému došlo vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá, je tragickou udalosťou, ktorej príčina je a bude predmetom vyšetrovania... Myslím na všetkých pozostalých zomrelého vojaka a tiež na všetkých ranených," uviedla na sociálnej sieti X. Zraneným popriala čo najrýchlejšie uzdravenie.

Sústrasť pozostalým vyjadril aj český premiér Petr Fiala. "Je to tragická udalosť, chcel by som vyjadriť sústrasť pozostalým a rýchle uzdravenie všetkým, ktorí boli pri tejto nešťastnej udalosti zranení," povedal pred odletom na neformálny summit EÚ do Bruselu.

Na sociálnej sieti X sa k nešťastiu vyjadrilo viacero českých politikov vrátane predsedníčky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej. "Správa o úmrtí českého vojaka ma zasiahla, moje myšlienky sú s jeho rodinou," napísala šéfka snemovne.

Vojenský výcvikový priestor Libavá so správnym strediskom v meste s rovnakým názvom vznikol v roku 1946 východne od Olomouca na základe rozhodnutia vtedajšej vlády. Po zákonných úpravách bol v roku 1950 zriadený vojenský obvod Libavá. Vstup na územie obvodu je bez povolenia obvodného úradu zakázaný.