Quantcast
< sekcia Zahraničie

ČT 24: Babiš chce v piatok navštíviť oblasť zasiahnutú búrkami

Na archívnej snímke Český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Najviac postihnutými obcami sú podľa Grolicha Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice.

Praha 25. júna (TASR) - Český premiér Andrej Babiš chce v piatok popoludní navštíviť oblasť na južnej Morave, ktorú vo štvrtok večer zasiahli ničivé búrky a tornádo, informovala na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT 24.

Premiér takisto nevylúčil mimoriadne zasadnutie vlády ČR v prípade, ak by bolo potrebné rozhodnúť o uvoľnení peňazí pre postihnuté obce.

Babiš vo štvrtok v noci na Twitteri oznámil, že sa pre nepriaznivé počasie nemôže vrátiť z Bruselu. Premiér podľa svojich slov požiadal vicepremiérku Alenu Schillerovú, aby bola k dispozícii hajtmanovi Juhomoravského kraja Janovi Grolichovi v súvislosti s okamžitou pomocou vlády pre zasiahnutých občanov a ich rodiny.

Česká vláda podľa Schillerovej pre Juhomoravský kraj okamžite uvoľňuje desať miliónov českých korún, píše spravodajský server iDnes.cz.

Riaditeľ nemocnice v Hodoníne Antonín Tesařík oznámil, že nemocnica prijala desiatky zranených a potvrdil úmrtie jednej osoby. Lekári v nemocnici ošetrili približne 200 osôb. Nemocnica v meste Břeclav podľa ČT 24 prijala viac než 50 zranených.

Hajtman Juhomoravského kraja Grolich uviedol, že v súvislosti s búrkami bude zasadať krízový štáb a bude zriadená krízová linka. Takisto požiadal o nasadenie dvoch ženijných jednotiek českej armády.

Najviac postihnutými obcami sú podľa Grolicha Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice.