< sekcia Zahraničie

Kongresman Lewis: Floydova smrť môže pripraviť pôdu pre väčšiu zmenu

Tisíce ľudí sa vo Viedni zúčastnili na jednej z demonštrácií, ktoré sa konajú po celom svete v súvislosti so minulotýždňovou smrťou Afroameričana Georgea Floyda počas policajného zásahu vo štvrtok 4. júna 2020. Foto: TASR/AP

New York, rovnako ako všetkých 50 štátov americkej Únie, zažíva v týchto dňoch vlny demonštrácií a pouličných nepokojov, ktoré vyvolala násilná smrť G. Floyda v meste Minneapolis v štáte Minnesota.

Minneapolis 5. júna (TASR) - Niekoľko stoviek ľudí sa vo štvrtok v Minneapolise v štáte Minnesota zúčastnilo na omši za Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň v dôsledku brutálneho zásahu belošského policajta pri zatýkaní.

Podľa agenbtúry AP okrem Floydových príbuzných bol na obrade v priestoroch North Central University aj reverend Jesse Jackson, guvernér štátu Minnesota Tim Walz, senátorka Amy Klobucharová a primátor mesta Minneapolis Jacob Frey.

Jeden z vodcov hnutia za občianske práva, Al Sharpton, vo svojom príhovore prisľúbil, že masové protesty vyvolané Floydovou smrťou budú pokračovať, kým v Spojených štátoch "nezmeníme celý justičný systém".

Právnik Floydovej rodiny vo svojej reči ubezpečil smútiacu rodinu, sa bude domáhať spravodlivosti. Vyhlásil, že "Georgea Floyda nezabila pandémia koronavírusu, ale iná pandémia - pandémia rasizmu a diskriminácie."

Zhromaždení potom na Floydovu počesť zotrvali v tichu osem minút a 46 sekúnd - ide o čas, ktorý zasahujúci policajt Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku. Zraneniam a poškodeniam, ktoré mu tým spôsobil, Floyd podľahol.

Agentúra AP konštatovala, že Floydova smrť oživila dlho pociťovaný a potláčaný hnev vyvolaný vraždami Afroameričanov policajtmi a rozpútala v celých USA vlnu občianskych nepokojov, aké táto krajina nezažila od atentátu na Martina Luthera Kinga v roku 1968.

Keďže demonštrácie za rasovú spravodlivosť a rovnosť sa konajú v desiatkach amerických miest i po celom svete, Floydova smrť podľa Sharptona nebude zbytočná.

Demokratický kongresman John Lewis, ktorý bol účastníkom pochodov proti segregácii zvolávaných Martinom Lutherom Kingom, vyjadril presvedčenie, že Floydova smrť môže pripraviť pôdu pre "väčšiu zmenu".

"Vyzerá to inak" ako v 60. rokoch, uviedol Lewis vo vysielaní CBS This Morning. "Je to omnoho mohutnejšie a inkluzívnejšie" hnutie, vysvetlil.

Agentúry si osobitne všimli, že veliteľ polície v Minneapolise Medaria Arradondo pokľakol na chodníku, keď okolo neho prechádzalo auto pohrebnej služby prevážajúce rakvu s Floydovým telom k miestu konania bohoslužby v North Central University.

Smútočné zhromaždenie venované Floydovi sa vo štvrtok konalo aj v newyorskom Brooklyne. Zúčastnil sa na ňom aj Floydov brat Terrence.

Medzičasom traja zo štyroch policajtov, ktorí zatýkali Floyda za údajné platenie falošnou bankovkou, vo štvrtok prvýkrát predstúpili pred súd, aby čelili obvineniam z pomoci a navádzania na vraždu. Kaucia bola v ich prípade stanovená na milión dolárov.

Štvrtý policajt, Derek Chauvin, už bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Pred sudcu predstúpil minulý týždeň.

Cuomo nabáda protestujúcich, aby si dali spraviť test na COVIDDesiatky tisíc ľudí, ktorí sa v uplynulých dňoch v New Yorku zúčastnili na protestoch proti policajnej brutalite a rasizmu, by si mali dať urobiť testy na koronavírus, uviedol vo štvrtok guvernér štátu New York Andrew Cuomo.

Cuomo na tlačovej konferencii upozornil, že ak niekto bol na spomínaných protestoch, mal by predpokladať, že mohol byť vystavený koronavírusu, a mal by sa dať otestovať. Cuomov dodal, že do ulíc miest štátu New York vyšlo demonštrovať okolo 30.000 ľudí.

Demonštranti kľačia počas minúty ticha počas protestu po úmrtí Afroameričana Georgea Floyda.
Foto: TASR/AP


Agentúra DPA v tejto súvislosti uviedla, že mnohí z demonštrantov mali síce rúška alebo ochranné masky, ale bezpečné rozstupy na takejto akcii nebolo možné dodržať.

Cuomo deklaroval, že je "občianskou povinnosťou" týchto ľudí, aby si teraz dali spraviť test na koronavírus SARS-CoV-2. Dodal, že testy sú k dispozícii všetkým demonštrantom. Pripomenul tiež, že v štáte, kde sa nachádza okolo 700 miest na bezplatné testovanie.

New York, rovnako ako všetkých 50 štátov americkej Únie, zažíva v týchto dňoch vlny demonštrácií a pouličných nepokojov, ktoré vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis v štáte Minnesota.

Pokiaľ ide o New York, tieto zhromaždenia sa konali v čase, keď sa toto mesto pripravuje na budúcotýždňový začiatok postupného uvoľňovania reštrikcií zavedených úradmi pred mesiacom v snahe zastaviť šírenie koronavírusu.

Počet prípadov pozitívne testovaných v New Yorku, ktorý bol ohniskom epidémie v Spojených štátoch, už výrazne klesol. Existujú však obavy, že práve demonštrácie na protest proti brutálnemu zákroku belošských policajtov proti Floydovi by túto situáciu mohli zmeniť.

Newyorský guvernér počas svojho vystúpenia na pravidelnej tlačovej konferencii vyjadril podporu pokojným protestom a zároveň naliehal na účastníkov všetkých zhromaždení, aby dodržiavali usmernenia týkajúce sa bezpečnostnej vzdialenosti v čase epidémie.

Oznámil tiež, že New York si vo štvrtok (miestneho času) uctí Floydovu pamiatku minútou ticha.

Vo štvrtok sa v newyorskej štvrti Brooklyn konalo smútočné zhromaždenie, na ktoré prišiel aj brat zavraždeného muža, Terrence Floyd. Účastníci zhromaždenia si Floyda uctili ôsmimi minútami a 46 sekundami ticha - ide o čas, ktorý zasahujúci policajt Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku.