< sekcia Zahraničie

Cyprus zasiahlo zriedkavé zemetrasenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zemetrasenie si tiež vynútilo prerušenie parlamentného zasadnutia, kde sa hlasovalo o štátnom rozpočte.

Nikózia 21. januára (TASR) - Zemetrasenie s magnitúdou 4,9 zasiahlo vo štvrtok Cyprus a tento zriedkavý úkaz vyhnal vyľakaných obyvateľov do ulíc. Zatiaľ však nie sú hlásené žiadne zranenia, obete ani škody, informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

Cyperský Úrad geologického prieskumu (CGS) uviedol, že zemetrasenie nastalo o 16.27 h miestneho času (15.27 h SEČ) neďaleko obce Dasaki Achna, približne 18 kilometrov severovýchodne od pobrežného mesta Larnaka, a vyskytlo sa v hĺbke 55 kilometrov.

Americká geologická služba USGS a Európsko-stredomorské seizmologické centrum stanovili silu zemetrasenia na 4,9.

Toto zriedkavé zemetrasenie bolo "silno" cítiť na celom ostrove v Stredozemnom mori, vrátane hlavného mesta Nikózia, a dokonca až v Libanone, Sýrii a Turecku, oznámila Cyperská geologická služba.

Svedkovia uviedli, že niektorí obyvatelia v Nikózii a Larnake hneď po otrasoch vybehli preventívne na ulice.

Zemetrasenie si tiež vynútilo prerušenie parlamentného zasadnutia, kde sa hlasovalo o štátnom rozpočte, informovala tlačová agentúra Cyprus News Agency (CNA).

Polícia oznámila, že hneď po zemetrasení neboli hlásené žiadne zranenia ani poškodenia budov.

Cyprus sa nachádza v zóne náchylnej na zemetrasenia, otrasy s takouto magnitúdou sú tam však neobvyklé.

Najväčším zemetrasením v posledných desaťročiach bolo to z roku 1996, ktoré malo magnitúdu 6,8 a zasiahlo oblasť pri západnom pobreží Cypru. V meste Pafos vtedy zahynuli dvaja ľudia.