< sekcia Zahraničie

D. Trump: Mierové rozhovory s Talibanom sú mŕtve

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Prezident USA zároveň na Twitteri oznámil, že americké jednotky zintenzívnili svoj boj proti Talibanu.

Washington 10. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že mierové rozhovory s afganským povstaleckým hnutím Taliban sú mŕtve. Uviedol to dva dni po tom, ako nečakane oznámil zrušenie rokovaní, ktoré mali prispieť k ukončeniu 18 rokov trvajúceho konfliktu v Afganistane.

"Pokiaľ ide o mňa, (rozhovory) sú mŕtve," vyhlásil Trump pred Bielym domom v reakcii na novinársku otázku, ktorá sa týkala mierových rokovaní s Talibanom.

Zároveň na Twitteri oznámil, že americké jednotky zintenzívnili svoj boj proti Talibanu. "Za posledné štyri dni sme zasiahli nášho nepriateľa tvrdšie než kedykoľvek za posledných desať rokov," napísal.

Trump rozhodol o ukončení mierových rozhovorov v sobotu v reakcii na bombový útok v Kábule z 5. septembra, pri ktorom zahynulo 12 ľudí vrátane amerického vojaka. K útoku sa prihlásilo hnutie Taliban.

K zrušeniu mierových rozhovorov došlo vo fáze, keď už obe strany dospeli k návrhu dohody, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov.

Podľa Talibanu sa už chystal podpis tejto dohody. V tejto súvislosti malo dôjsť aj k bezpredecentnému stretnutiu talibanských lídrov s Donaldom Trumpom v prezidentskom sídle Camp David neďaleko Washingtonu.

Tajné rozhovory medzi USA a Talibanom prebiehali s prestávkami od júla 2018. Vzišiel z nich návrh dohody, ktorá počítala s odchodom približne 5400 amerických vojakov výmenou za záruky, že sa Afganistan nestane útočiskom pre extrémistické skupiny, ktoré budú odtiaľ pripravovať teroristické útoky.

Taliban sľubuje pokračovanie boja


Afganské radikálne hnutie Taliban v utorok prisľúbilo, že bude pokračovať v boji proti americkým silám v Afganistane. Vyjadrenie nasledovalo krátko po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump označil rokovania Washingtonu s Talibanon za "mŕtve" a uviedol, že americké sily zintenzívnili boj proti tomuto nepriateľovi.

"Mali sme dve cesty, ako ukončiť okupáciu v Afganistane - jednou bol džihád a boj, druhou rozhovory a vyjednávania," povedal pre tlačovú agentúru AFP talibanský hovorca Zabíhulláh Mudžáhid. "Ak chce Trump zastaviť rozhovory, pôjdeme tou prvou cestou a (Američania) to čoskoro oľutujú," upozornil.