< sekcia Zahraničie

D. Trump sa stretol s indickým premiérom N. Módím

Bez popisu Foto: TASR/AP

Obaja lídri svojich krajín sa stretli na futbalovom štadióne v americkom meste Houston v štáte Texas na zhromaždení Američanov indického pôvodu.

Houston 23. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump s indickým premiérom Naréndrom Módím v nedeľu potvrdili jednotu v oblasti neúnavného boja proti terorizmu, sľubujúc úzke a osobné spojenectvo. Obaja lídri sa stretli na futbalovom štadióne v americkom meste Houston v štáte Texas na zhromaždení Američanov indického pôvodu.

Podľa agentúry AFP šlo o neobvyklé spoločné vystúpenie amerického prezidenta a indického premiéra - podobne zmýšľajúcich národovcov, ktorí obaja obľubujú nadšené davy priaznivcov a sú skeptickí voči tradičným médiám.

"Zaviazali sme sa chrániť nevinných civilistov pred hrozbou radikálneho islamistického terorizmu," povedal Trump v prejave, ktorý dav niekoľkokrát prerušil súhlasným burácaním. Podľa odhadov organizátorov sa nedeľného zhromaždenia zúčastnilo 50.000 ľudí.

Šéf Bieleho domu tiež vyzdvihol indicko-americké vzťahy, ako aj samotnú komunitu Američanov indického pôvodu, ktorá vo voľbách v roku 2016 podľa agentúry Reuters hlasovala proti nemu drvivou väčšinou.

AFP pripomenula, že Trump stál pri indickom premiérovi počas jeho tohtoročných kontroverzných rozhodnutí vrátane odobratia autónomie indickému zväzovému štátu Džammú a Kašmír či príkazu na vstup lietadiel na pakistanské územie v reakcii na samovražedné útoky.

Módí vo svojom prejave poukázal na svojho súpera, Pakistan ovládajúci časť Kašmíru, ktorý sa podľa neho snaží prostredníctvom tohto himalájského regiónu získať medzinárodnú pozornosť.

Indický premiér dodal, že pre Kašmír chce rovnaký štatút a rozvoj. Dodal, že jeho činy "spôsobujú ťažkosti niektorým ľuďom, ktorí nedokážu riadiť svoju vlastnú krajinu", a ktorí podľa jeho slov "živia terorizmus".

Za pozastavenie internetovej a telefónnej komunikácie na celom území Kašmíru čelí India aj kritike ľudskoprávnych odborníkov.

Pred štadiónom sa s plagátmi a tričkami s nápismi "Slobodný Kašmír" v nedeľu zišli viacerí demonštranti, ktorí obviňovali Módího z porušovania náboženskej slobody.