< sekcia Zahraničie

Da Vinciho kresbu vydražili za rekordných 10,2 milióna eur

Leonardo da Vinci. Foto: Wikipedia

Doteraz bola Leonardovou najdrahšou kresbou "Jazdec a kôň", ktorá sa v roku 2001 predala za 9,4 milióna eur.

Londýn 10. júla (TASR) - Kresba medvedej hlavy od talianskeho renesančného majstra Leonarda da Vinciho sa na aukcii v Londýne predala za rekordných 10,2 milióna eur. Dielo s rozmermi iba sedem krát sedem centimetrov vzniklo pred vyše 500 rokmi.

Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Doteraz bola Leonardovou najdrahšou kresbou "Jazdec a kôň", ktorá sa v roku 2001 predala za 9,4 milióna eur. Podľa aukčného domu Christie's, ktorý dražbu uskutočnil, patrí "Medvedia hlava" k iba hŕstke Leonardových kresieb, ktoré sú v súkromných rukách.

Identitu nového vlastníka nezverejnili.

Kresba bola vytvorená striebornou ceruzkou na bledom ružovobéžovom papieri a patrí do série umelcových miniatúr zvierat, ktorá pochádza zo začiatku 80. rokov 15. storočia.

Skica v minulosti patrila britskému maliarovi a zberateľovi Thomasovi Lawrenceovi (1769-1830), v roku 1860 sa na aukcii Christie's predala za dve a pol libry. Kresba sa objavila na množstve výstav vrátane veľkej šou v londýnskej Národnej galérii v roku 2011.

Leonardo da Vinci (1452-1519) je známy svojim výtvarným umením, ako aj mechanickými vynálezmi.

V roku 2017 sa na dražbe v New Yorku predala 500-ročná maľba Krista, pripisovaná Leonardovi, za rekordných 380 miliónov eur. Predaj diela známeho ako "Spasiteľ sveta" predstavuje dosiaľ najvyššiu aukčnú cenu za akékoľvek umelecké dielo.