< sekcia Zahraničie

Ďalšia havária lietadla: Pád do obývanej oblasti

Na snímke záchranári prehľadávajú trosky nákladného lietadla An-12, ktoré havarovalo po štarte z letiska v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba 4. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Podľa najnovších informácií haváriu neprežilo 15 ľudí. Fotky z miesta dopadu v článku. Správu priebežne AKTUALIZUJEME.

Džuba 4. novembra (TASR) - Pätnásť obetí na životoch si dnes vyžiadala havária nákladného lietadla Antonov An-12 v Južnom Sudáne, ku ktorej došlo v blízkosti medzinárodného letiska v hlavnom meste Džuba. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu juhosudánskeho prezidenta.
Miestna rozhlasová stanica Eye Radio predtým uviedla, že jej reportér videl na mieste pádu najmenej 41 tiel. Stanica na svojej stránke zverejnila fotografiu vraku lietadla, ležiaceho na východnom brehu rieky Níl.

Na snímke záchranári prehľadávajú trosky nákladného lietadla An-12, ktoré havarovalo po štarte z letiska v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba 4. novembra 2015.
Foto: TASR/AP


Riaditeľ letiska v Džube pre Eye Radio povedal, že lietadlo sa zrútilo niekoľko minút po štarte.
Hovorca prezidenta ďalej informoval, že na palube lietadla bolo 12 cestujúcich z Južného Sudánu (traja pád prežili) a šesť členov posádky - päť Arménov a pilot z Ruska. Lietadlo si prenajali podnikatelia a viezlo potraviny určené na predaj v štáte Horný Níl, kde prebiehajú boje medzi povstalcami a vládnymi silami.

Na snímke záchranári nakladajú mŕtve telo na mieste havárie nákladného lietadla An-12, ktoré havarovalo po štarte z letiska v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba 4. novembra 2015.
Foto: TASR/AP


Na mieste havárie, vzdialenom približne 1,6 kilometra od letiska, sa zhromaždilo mnoho ľudí. Ani po nešťastí letisko v Džube neprerušilo prevádzku, uviedla AP.
Ruská televízna stanica LifeNews citovala nemenovaný zdroj v ruskej leteckej agentúre, podľa ktorého bolo lietadlo vyrobené v Sovietskom zväze v roku 1971. Letecká spoločnosť Golden Wings televízii tiež potvrdila, že antonov patrí aerolíniám Allied Services, ktoré sídlia v Južnom Sudáne a zaoberajú sa nákladnou dopravou.
Mnohými oblasťami Južného Sudánu, ktorý sa stal nezávislým v roku 2011, zmietajú od decembra 2013 boje medzi vládnymi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a povstalcami pod vedením jeho bývalého zástupcu Rieka Machara. Boje pokračujú napriek mierovej dohode podpísanej v auguste.


\r\n
\r\nMiestna rozhlasová stanica Eye Radio predtým uviedla, že jej reportér videl na mieste pádu najmenej 41 tiel. Stanica na svojej stránke zverejnila fotografiu vraku lietadla, ležiaceho na východnom brehu rieky Níl.
\r\n
\r\n
Na snímke záchranári prehľadávajú trosky nákladného lietadla An-12, ktoré havarovalo po štarte z letiska v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba 4. novembra 2015.
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\nRiaditeľ letiska v Džube pre Eye Radio povedal, že lietadlo sa zrútilo niekoľko minút po štarte.
\r\n
\r\n

Initial images of the plane crash site in #Juba #SouthSudan #JubaAirCrash @unmissmedia @TalkofJuba pic.twitter.com/Q6Y7FhUp12

— Radio Miraya (@RadioMiraya) November 4, 2015

\r\n
\r\n
\r\nHovorca prezidenta ďalej informoval, že na palube lietadla bolo 12 cestujúcich z Južného Sudánu (traja pád prežili) a šesť členov posádky - päť Arménov a pilot z Ruska. Lietadlo si prenajali podnikatelia a viezlo potraviny určené na predaj v štáte Horný Níl, kde prebiehajú boje medzi povstalcami a vládnymi silami.
\r\n
\r\n
Na snímke záchranári nakladajú mŕtve telo na mieste havárie nákladného lietadla An-12, ktoré havarovalo po štarte z letiska v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba 4. novembra 2015.
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\nNa mieste havárie, vzdialenom približne 1,6 kilometra od letiska, sa zhromaždilo mnoho ľudí. Ani po nešťastí letisko v Džube neprerušilo prevádzku, uviedla AP.
\r\n
\r\n

Airplane just crashed near Juba Int'l Airport shortly after taking off. #EyeRadio’s D Santo: over 40 passengers died pic.twitter.com/SuFExWfX0Z

— Eye Radio Juba (@EyeRadioJuba) November 4, 2015

\r\n
\r\n
\r\nRuská televízna stanica LifeNews citovala nemenovaný zdroj v ruskej leteckej agentúre, podľa ktorého bolo lietadlo vyrobené v Sovietskom zväze v roku 1971. Letecká spoločnosť Golden Wings televízii tiež potvrdila, že antonov patrí aerolíniám Allied Services, ktoré sídlia v Južnom Sudáne a zaoberajú sa nákladnou dopravou.
\r\n
\r\n

Anti nov 12 cargo plane that crash in Juba today had 5 Russian crew and 7 passengers. Only 2 survivors including a child.

— South Sudan Tribune (@ssudantribune) November 4, 2015

\r\n
\r\n
\r\nMnohými oblasťami Južného Sudánu, ktorý sa stal nezávislým v roku 2011, zmietajú od decembra 2013 boje medzi vládnymi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a povstalcami pod vedením jeho bývalého zástupcu Rieka Machara. Boje pokračujú napriek mierovej dohode podpísanej v auguste.
\r\n
\r\n
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Podľa najnovších informácií haváriu neprežilo 15 ľudí. Fotky z miesta dopadu v článku. Správu priebežne AKTUALIZUJEME. "}