Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. marec 2023Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Ďalšia vlna raketových útokov na Ukrajinu si vyžiadala 11 obetí

Muž kráča na mieste raketového útoku vedľa elektrárne v Kyjeve na Ukrajine vo štvrtok 26. januára 2023. Foto: TASR/AP

Podľa rozhlasovej Stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) boli výbuchy hlásené napríklad z Dnepropetrovskej, Záporožskej a Kyjevskej oblasti, ako aj v blízkosti prístavu Odesa a vo Vinnyckej oblasti.

Kyjev 26. januára (TASR) - Ďalšia vlna ruských raketových útokov a náletov bezpilotných lietadiel si na Ukrajine vyžiadala 11 obetí na životoch a najmenej 11 zranených. Podľa agentúry AFP o tom vo štvrtok podvečer informovali ukrajinské záchranárske zložky. Nespresnili pritom, z ktorých miest hlásia obete a zranených.

Hovorca ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Olexandr Chorunžij vo vysielaní ukrajinskej televízie uviedol, že masívne raketové útoky ruskej armády, ktorým v noci na štvrtok predchádzali nálety dronov, zasiahli 11 regiónov Ukrajiny.

Podľa rozhlasovej Stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) boli výbuchy hlásené napríklad z Dnepropetrovskej, Záporožskej a Kyjevskej oblasti, ako aj v blízkosti prístavu Odesa a vo Vinnyckej oblasti.

Primátor hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko potvrdil, že explózie zaznamenali aj priamo v ukrajinskej metropole. Podľa dostupných informácií si ostreľovanie Kyjeva vyžiadalo najmenej jednu obeť.

RFE/RL s odvolaním sa na ukrajinské médiá informovala, že zásah dostali aj viaceré infraštruktúrne objekty - ako napríklad dve zariadenia kritickej infraštruktúry v Odeskej oblasti a jeden v Kyjevskej oblasti.

Vo viacerých regiónoch - vrátane Kyjevskej, Vinnyckej a Odeskej oblasti - sa začalo s núdzovými odstávkami dodávok elektriny.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj informoval, že ruská armáda celkovo vypálila 55 rakiet, vrátane dvoch hypersonických rakiet Kinžal.

Ukrajinská strana tvrdí, že 47 rakiet bolo zostrelených ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany.

Ruské velenie zatiaľ o ostreľovaní Ukrajiny neinformovalo. Zvyčajne však po takých operáciách uvádza, že boli zasiahnuté všetky zamýšľané ciele.