Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ďalších 11 osôb zatkli v spojitosti s nevydareným pokusom o inváziu

Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Celkovo už 45 osôb bolo zadržaných po tom, ako venezuelská vláda 4. mája oznámila, že pri pobreží Venezuely odrazila pokus o inváziu.

Caracas 11. mája (TASR) - Venezuelské úrady zatkli v nedeľu ďalších 11 osôb v spojitosti nevydareným pokusom o inváziu z 3. mája, informovala agentúra AFP.

Celkovo už 45 osôb bolo zadržaných po tom, ako venezuelská vláda 4. mája oznámila, že pri pobreží Venezuely odrazila pokus o inváziu. Cieľom útoku bolo zvrhnúť venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Venezuelské bezpečnostné zložky počas zásahu zabili ôsmich útočníkov.

Veliteľ strategických operácií venezuelskej armády Remigio Ceballos v nedeľu na Twitteri napísal, že ozbrojené zložky zadržali v meste Colonia Tovar na severe krajiny troch žoldnierov.

Štátna televízia neskôr informovala o zatknutí ďalších ôsmich "teroristov" v štáte Vargas.

Prezident Maduro podľa AFP v sobotu oznámil zatknutie ďalších troch údajných žoldnierov. Maduro v televízii vyhlásil, že úrady dôsledne hľadajú všetky osoby, ktoré sa na pokuse o inváziu zúčastnili, a "chystajú sa ich všetkých pochytať".

Dvoch Američanov už venezuelská prokuratúra obvinila z terorizmu, sprisahania, pašovania zbraní a združovania sa za účelom páchania trestnej činnosti. V prípade usvedčenia im hrozí trest odňatia slobody v dĺžke 25-30 rokov. Prokuratúra takisto vzniesla obvinenia aj voči ďalším osobám - Venezuelčanom.

Madurova vláda tvrdí, že invázia mala za cieľ zosadiť ho z funkcie a umožniť opozícii vedenej Juanom Guaidóom ovládnuť krajinu. Guaidó sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny a uznalo ho viac ako 50 krajín vrátane USA.

Maduro takisto vyjadril presvedčenie, že na invázii sa podieľal aj americký prezident Donald Trump ako Guaidóov spojenec. Trump tieto obvinenia rázne odmietol.